Bariera hałasu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 17:20
Hałas... A może szum lub zakłócenie? Tłumaczeń słowa "noise" jest tak samo wiele jak identyfikowanych z nim zjawisk i nurtów muzycznych oraz przypisywanych im znaczeń. O historii oraz teraźniejszości noise'u porozmawiamy w piątek.
Pierwsze instrumenty noisowe, czyli intonarumori
Pierwsze instrumenty "noisowe", czyli intonarumori Foto: Luigi Russolo, domena publiczna (wikipedia)

Za twórców muzyki noise uważa się artystów tak różnych, jak Merzbow, Florian Hecker, Glenn Branca czy Sonic Youth. O kulturowym znaczeniu tego typu praktyk opowie w Dwójce Justyna Stasiowska z Uniwerystetu Jagiellońskiego.

A o historii (i prehistorii) zjawiska mówić będzie historyk sztuki dr Iwona Luba. Korzeni noise'u szukać można bowiem nie tylko w słynnym futurystycznym manifeście Luigiego Russsolo "Sztuka hałasów" (1913), lecz także w pracach Kandinsky'ego czy Malewicza.

Na "Barierę dźwięku" zaprasza Adama Suprynowicz.

10 października (piątek), godz. 22.30-23.30

mm/jp

Czytaj także

Richard Blackford: to zwierzęta nauczyły nas tańczyć i śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 13:00
- Ludzie nie mają monopolu na muzykowanie. Zwierzęta wydobywają dźwięki używając nie tylko własnych gardeł, lecz także środowiska, a nawet prostych instrumentów - uważa twórca "The Great Animal Orchestra". Symfonia Blackforda została prawykonana w sobotę na Festiwalu Muzycznym w Cheltenham oraz na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień: czy nowy instrument oznacza nową muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 21:00
- Muzyka współczesna składa hołd muzyce tradycyjnej, która była jej pożywką przez ostatnie stulecie - komentuje program trwającego festiwalu Antoni Beksiak, kurator i wokalista zaangażowany w realizację jednego z koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak "Księżycowy Pierrot" pogodził mowę ze śpiewem

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:00
– Ten utwór wywołał wstrząs prawdziwy, nie tylko wśród publiczności, ale też wśród samych muzyków. Wywarł on ogromny wpływ na wielu kompozytorów - o rewolucyjnym dziele "Pierrot Lunaire" Arnolda Schoenberga opowiadały w Dwójce dr hab. Iwona Lindstedt, muzykolog z UW, oraz Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka.
rozwiń zwiń