Jak odpowiedzieć Swinarskiemu?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 15:10
W czwartkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o konferencji naukowej zatytułowanej "Odpowiedź Swinarskiemu", która w krakowskiej PWST odbywa się w dniach 23-26 października.
Jak odpowiedzieć Swinarskiemu?
Foto: Mohammad Jangda / flickr / cc

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa multimedialna, spotkania z aktorami, pokaz filmów dokumentalnych i czytanie przygotowane przez studentów Wydziału Reżyserii Dramatu. Inspiracją dla organizatorów spotkania jest konferencja z listopada 2010 roku, która nosiła tytuł: "Odpowiedź Stanisławskiemu", nawiązujący do słynnej wypowiedzi Jerzego Grotowskiego: "po co pytasz, czy Stanisławski jest znaczący dla nowego teatru? Daj własną odpowiedź Stanisławskiemu - nie opartą na nieznajomości rzeczy, ale na praktycznym jej poznaniu".

Rozmawiano wtedy nie tylko o samym dziele Stanisławskiego, lecz przede wszystkim o jego recepcji i wpływie na twórców współczesnego teatru. W roku 2014 organizatorzy i uczestnicy konferencji chcą w analogiczny sposób przyjrzeć się dziedzictwu Konrada Swinarskiego, powrócić m. in. do niezrealizowanego "Hamleta" oraz zaprosić do rozmowy bohaterów książki "Rozmowy o Konradzie Swinarskim i Hamlecie".

Jak minionych 25 lat wpłynęło na ich myślenie o spektaklu, współpracy z reżyserem, o teatrze w ogóle? Kim jest dla nich (i dla nas) dziś Konrad Swinarski - inspiracją, symbolem, legendą? Naszym gościem po 8.35 będzie współorganizator konferencji - prof. Józef Opalski.

Z kolei po 7.35 opowiemy o wystawie "Orientalizm  w sztuce polskiej", która zostanie otwarta dziś w jednym z najważniejszych stambulskich muzeów - Muzeum Pera.

Poza tym w programie: serwisy informacyjne, wiadomości kulturalne, "Archiwalnia", przegląd prasy, "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (wybór Andrzeja Mastalerza) oraz "Płyta Tygodnia". Jest nią "Jazzowa seria Warnera" - grają gwiazdy jazzu lat 60., 70. i 80., m.in. John Coltrane, Eddie Harris, Charles Mingus, Herbie Mann , Michael Brecker i Roland Kirk.

Na "Poranek Dwójki" zaprasza Tomasz Obertyn.

23 października (czwartek), godz. 6.00-9.00

mc/mm

Czytaj także

Niepojęty brak kota

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 18:47
Martwi mnie, dlaczego w "Geniuszu w golfie” brak jest fragmentów z "Kota w butach”, skoro przecież wiadomo, że koty były rezydentami domu Barbary i Konrada Swinarskich?
rozwiń zwiń