Adria - kultowy lokal imprezowiczów z lat 30.

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 09:45
O najmodniejszym lokalu stolicy do czasów wybuchu II wojny światowej opowiemy w audycji "Spotkania po zmroku".
Kawiarnia Adria w Warszawie. Widoczne wnętrze kawiarni, goście i muzyk grający na akordeonie. Zdjęcie zrobiono w 1940 roku
Kawiarnia "Adria" w Warszawie. Widoczne wnętrze kawiarni, goście i muzyk grający na akordeonie. Zdjęcie zrobiono w 1940 rokuFoto: NAC

Legendy o warszawskim "przedsiębiorstwie kawiarniano-dancingowo-kabaretowym" Adria mówią, że w ciągu dnia przez lokal przewijało się ponad 2,5 tysiąc klientów. Kawiarnia otworzona w 1931 roku przyciągała mieszkańców stolicy wystrojem przygotowanym z iście amerykańskim rozmachem. Ogromne wrażenie robił zimowy ogród, pełen roślin oraz ptaków. Wieczorem tłumy zaludniały obrotowy taneczny parkiet.

O rozkwicie Adrii, trudnym czasie II wojny i upadku kawiarni w audycji "Spotkania po zmroku" opowie historyk-warsawianista Jarosław Zieliński. W audycji posłuchamy również archiwalnych wspomnień Jerzego Petersburskiego i Wiesława Wiernickiego.
***
Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy we wtorek w godzinach 21.30-22.00. Program przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

bch

Czytaj także

"Te budynki miały pokazać mocarstwowe ambicje Polski"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 16:00
Twórcy Archimapy odsłaniają kolejne, nigdy niezrealizowane projekty architektów z dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądało życie mieszkańców Warszawy 75 lat temu? Dzień po dniu.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 10:43
„Paryż Północy” tak zagraniczni goście nazywali przedwojenną Warszawę. W latach 30. XX wieku była to stolica niezwykle atrakcyjna i piękna pod względem architektonicznym. Dziś dzięki specjalnym aplikacjom można oglądać zdjęcia i materiały pokazujące sceny uliczne w przedwojennym mieście i życie codzienne mieszkańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ankohol" i warszawski półświatek w felietonach Wiecha

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 19:02
Wyścigi dorożki z karawanem, polowanie na pluskwy zarządzone przez teściową, podróż kolejką podmiejską w towarzystwie dwóch tuzinów żywych raków... "Dzieła wybrane, czyli Wiech - śmiej się pan z tego" polecała w Dwójce dziennikarka Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń