"Umieram, więc jestem". Filozofia Hellady

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:18
W "Innym stanie skupienia" z prof. Piotrem Nowakiem porozmawiamy o starożytnej Grecji, fascynacji jej filozofią i językiem.
Grupa Laokoona, jedna z najbardziej znanych starożytnych rzeźb greckich (zdj,. ilustracyjne)
Grupa Laokoona, jedna z najbardziej znanych starożytnych rzeźb greckich (zdj,. ilustracyjne)Foto: Dom Crossley/flickr/CC BY-SA 2.0

Sokrates, w jednym z dialogów, mówi, że nigdy nie był opowiadaczem ani poetą. Nie jest też kimś, komu dobrze idzie w klasie kompozycji, za to nabrał wprawy w umieraniu – robi to przez całe życie. Filozofia jest według niego sztuką umierania. "Umieram, więc jestem" to nowa książka prof. Piotra Nowaka, dowód jego wielkiej fascynacji Grecją.

Dlaczego nigdy nie lubił Odyseusza, czy gorsząca dziś humanistów kategoria "niewolników" wciąż dobrze opisuje nasz świat i czy cała historia filozofii to tylko przypisy do Platona? O tym będziemy mówić w Dwójce. 

***

Na audycję "Inny stan skupienia" zapraszamy w środę (1.06) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzi Barbara Schabowska.

mc/bch

Czytaj także

William Blake i Grecja w życiu Wiesława Juszczaka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 13:44
Zarówno poezja, jak i malarstwo XVIII-wiecznego angielskiego twórcy zainteresowały prof. Juszczaka w kontekście pracy nad habilitacją. Badania polskiego naukowca przerwała, ale nie zakończyła, gruźlica.
rozwiń zwiń