Jak internetowe recenzje zmieniły kulturę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 14:46
Co oznacza rosnące znaczenie opinii zwykłych internautów o książkach i płytach? O tym w audycji "O wszystkim z kulturą".
Internetowa demokracja - prawda czy mit? (zdj. ilustracyjne)
Internetowa demokracja - prawda czy mit? (zdj. ilustracyjne)Foto: publicdomainpictures/domena publiczna

Czy chętniej przeczytamy książkę poleconą przez znajomego czy przez krytyka w czasopiśmie? Czy może jednak największa siłę ma anonimowy recenzent, który w Internecie nie musi przebierać w słowach ani martwić się tym, co pomyślą o nim inni? Co zmienia sieć w naszych kulturalnych wyborach? Niektóre zachodnie księgarnie mają osobną półkę na pozycje wysoko ocenione w serwisie goodreads.com, gdzie ocena jest średnią z tysiąca głosów użytkowników.

Co to zmienia? Czy oznacza koniec literackiego kanonu i dowolność? A może internetowa demokracja to tylko przykrywka dla jeszcze bardziej bezlitosnego rynku, który pod pozorami anonimowości rządzi zgodnie z własnym interesem? O to zapytamy naszych gości.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w piątek (8.07) w godz. 18.00-19.00. Program poprowadzi Bartek Chaciński.

mc/bch

Czytaj także

Lata 90. Kasety, telewizja, konsumpcja i kryzys

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 21:00
– Przez długi czas chcieliśmy pamiętać tylko o obfitości nowych dóbr w sklepach, a zapominaliśmy, że nie było nas na nie stać – mówiła publicystka Olga Drenda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazana muzyka. Jak grają tam, gdzie to zabronione

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o muzycznych wygnańcach i poświęconych im filmach dokumentalnych pokazywanych na festiwalu Docs Against Gravity.
rozwiń zwiń