Moniuszko znany czy nieznany?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 14:39
Co wiemy o najważniejszym po Chopinie polskim kompozytorze XIX wieku, a czego nie wiemy? Jakich odkryć możemy się spodziewać? Na te pytania w pierwszej audycji z cyklu "Moniuszko – historia prawdziwa" odpowiedział dr Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki PAN.
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

O twórcy polskiej opery narodowej wiemy niewiele. Moniuszko nie doczekał się dotąd porządnej monografii. Badania nad jego twórczością są zawstydzająco ubogie. Nigdy nie wydano drukiem kompletu dzieł operowych, brakuje również ich nagrań. Jego najsłynniejsze opery znamy z XX-wiecznych opracowań. Wczesna twórczość jest niemal całkowicie nieznana. Wszystko to skutkuje nieprawdziwym obrazem kompozytora. Na jakim etapie odkrywania Moniuszki jesteśmy dziś?

Audycja "Moniuszko – historia prawdziwa" będzie ukazywała się w dwie środy miesiąca. Wybitni moniuszkolodzy opowiedzą w niej o życiu kompozytora, zbadają źródła, inspiracje i konteksty jego twórczości, przeanalizują mniej znane utwory i odkryją zaskakującą zawartość dzieł najpopularniejszych.

***

Tytuł audycji: Moniuszko – historia prawdziwa 

Prowadził:  Piotr Matwiejczuk

Gość: dr Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki PAN

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/bch

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko
Czytaj także

Mocne otwarcie roku Moniuszki na dworcu kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 15:03
- Warszawa stanie się jedyną stolicą na świecie, gdzie dwa węzłowe punkty lotnisko i Dworzec Centralny będą pod wezwaniem wielkich kompozytorów - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik do spraw obchodów roku Moniuszkowskiego w Polsce.
rozwiń zwiń