Rok Moniuszkowski. Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce
Gościem audycji był Marcin Fedisz, z którym rozmawialiśmy o ekspozycji, jaką od dziś (27 grydnia) będzie można oglądać w galerii Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
"Najwybitniejszy obok Chopina muzyczny geniusz, polski Schubert, absolutny prekursor gatunku operowego w ojczyźnie. Jak «brzmi» Moniuszko, wie każdy. Ale jaki był Stanisław? Skąd czerpał inspiracje, dokąd podróżował, z kim utrzymywał kontakty? Wystawa monograficzna organizowana w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego zaprezentuje zarówno twórczość kompozytora, jak i jego działalność jako dyrygenta, pedagoga, dyrektora opery. Zachowane dokumenty ikonograficzne pokażą portret artysty bliższy dzisiejszej wyobraźni – czytamy w manifeście organizatorów ekspozycji.
- Nasz wystawa ma służyć przybliżeniu twórczości Stanisława Moniuszki, kompozytora fascynującego, nad którym ciąży fatum jego herbu Krzywda. Ta krzywda została mu przecież wyrządzona, bo mało mówi się o tym, że był to kompozytor niezwykle płodny, który napisał więcej utworów niż Chopin i wielu innych - powiedział Marcin Fedisz.
Jak została zbudowana ekspozycja i na których elementach się skoncentruje? Jakie pamiątki pozostałe po kompozytorze będzie można zobaczyć na wystawie? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Paweł Siwek
Gość: Marcin Fedisz (kurator wystawy "Viva Moniuszko!")
Data emisji: 27.12.2018
Godzina emisji: 8.30
Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.
mko