II Rzeczpospolita oczami Amerykanki

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:06
W audycji porozmawiamy o książce "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk" i o tym, na ile jej autorka Virgila Sapieha przedstawiła prawdziwy obraz Polski.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Virgila Sapieha, z domu Peterson (1904-1966) wyszła. za mąż za księcia Pawła Sapiehę i od 1933 roku do wybuchu wojny mieszkała w Polsce.  Jej książka jest opisem właśnie tych lat, które we wspomnieniach większości Polaków wyglądają niczym sielanka. I choć księżna obracała się w sferach arystokratycznych, jej relacja to przede wszystkim zapis niedociągnięć II Rzeczpospolitej. Chłopskiej nędzy, dziwnych gier na najwyższych szczeblach władzy, kultury (siostra Pawła Sapiehy wyszła za mąż za Juliusza Osterwę), polonizacji kresów wschodnich i zachodnich (ale także rusińskich prób depolonizacji).  To ciekawe świadectwo, trzeba jednak przykładać do niego miarę nie współczesności, a ówczesnego rozwoju Europy. O książce porozmawiamy z gośćmi: dr Dobrochną Kałwą, Anną Mieszczanek oraz Adamem Safaryjskim.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (18.03) w godz. 17.30-18.00. Program poprowadzi Wacław Holewiński.

mko/bch

Zobacz więcej na temat: książki II Rzeczpospolita
Czytaj także

Historie z "Małego przeglądu". Dzieci piszą o życiu w II RP

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:00
- W tym piśmie poruszano wszystkie tematy. Przeważała szkoła, koledzy, organizacje młodzieżowe, rodzina, zwierzęta domowe, ale znalazłam nawet artykuł na temat miłości lesbijskiej - o publikacji poświęconej "Małemu przeglądowi" opowiadała prof. Anna Landau-Czajka.
rozwiń zwiń