Muzyka zmieciona przez islamskie rewolucje

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 12:00
Gwiazda perskiej piosenki lat 60. Googoosh dostała dożywotni zakaz śpiewania jako karę za życie w konkubinacie.
Audio

Obalenie prozachodniego szacha Iranu Rezy Pahlawiego przez islamską rewolucje w 1979 roku, zakończyło pewną epokę w dziejach irańskiego show biznesu. Łączenie bliskowschodniej tradycji muzycznej z dźwiękami inspirowanymi twórczością takich grup jak The Beatles czy Jimi Hendrix Experience zostało zakazane. W audycji Letnia Noc, Jacek Skolimowski zaprezentował kompilacje zbierające unikatowe nagrania perskich artystów z czasów, zanim muzyka w Iranie trafiła w surowe tryby Szariatu.

/

"Pomegranates", Finders Keepers 2010

Kompilacja irańskiego popu psychodelli i rocka z lat 60. i 70. Na krążku znalazło się 16 nagrań w tym piosenki Googosh, jednej z najbardziej popularnych artystek na całym Bliskim Wschodzie, której po rewolucji 1979 roku ulemowie dozywotnio zakazali śpiewania, jako karę za życie w konkubinacie. Na płycie znajdziemy również m.in. nagrania Ramesh, nazywanej pierwszą irańską hipiską.

 

 

/
"Raks! Raks! Raks! Persia 60’s", Raks Records 2009

Swingująca rewolucja dotarła nawet do Teheranu. Składanka prezentuje zespoły perskiego garażowego rock’n’rolla lat 60. zakochane w twórczości grup takich jak The Shadows czy The Rolling Stones. Inspiracje brytyjskim rock’n’rollem w Iranie została wzbogacona o charakterystyczne dla perskiej muzyki ludowej harmonie i podziały rytmiczne.

 

 

/
"The Sound Of Wonder", Finder Keepers 2009

Kompilacja nagrań skomponowanych na potrzeby pakistańskiego przemysłu filmowego, który od miejsca swej siedziby zlokalizowanej w mieście Lahore, obwołano mianem Lollywood. Płyta obejmuje piosenki powstałe w złotym dla pakistańskiego kina okresie sprzed wojskowej dyktatury generała Muhammada Zia ul-Haq, którego rządy w drugiej połowie lat 70. oparte na islamskim prawie przyczyniły się do upadku Lollywood.

 
Czytaj także

Biali spadkobiercy Feli Kutiego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 11:35
Gorące afrykańskie rytmy prosto ze Wschodniego Wybrzeża Ameryki Północnej - Jacek Skolimowski przedstawia prowodyrów XXI-wiecznej mody na afrobeat.
rozwiń zwiń