Zaczęła od fotografii, malarstwa, grafiki. W latach 70. przyszła pora na sztukę wykorzystującą nowe formy wyrazu: wideo, instalacja, film eksperymentalny, performance. Należała do tych artystów, którzy w sztuce ciała odkryli pole do artystycznej eksploracji – nadała tej formie wyjątkową, swoistą artykulację. Jej ciało, jej twarz widzimy na wielu jej pracach, fizyczność łączy się tu jednak z duchowością, ciało wyraża ducha.
– Natalia LL jest jedną z pierwszych polskich artystek, które zaistniały w międzynarodowym ruchu sztuki feministycznej – mówił w "Poranku Dwójki" Adam Sobota – kurator wrocławskiej wystawy, autor albumu poświęconego dorobkowi artystycznemu Natalii Lach-Lachowicz. Twórczość Natalii LL nie mieści się jednak w głównym nurcie sztuki feministycznej – zwraca uwagę mocno obecna w jej dziełach problematyka egzystencjalna, zainteresowanie duchowością i mistycyzmem.
Natalia LL, "Transfiguracja Odyna II"
Gość dwójkowej audycji mówił o działającej w latach 70. Grupie Permafo (Permanentnej Formalizacji), którą współtworzyła Natalia LL; wspominał o kontrowersjach, jakie wzbudzała (i wzbudza?) twórczość artystki; przede wszystkim zaś – opowiadał o nowo otwartej we wrocławskim muzeum wystawie "Opera Omnia". Znalazły się na niej najstarsze i najnowsze dzieła artystki, ukazujące ciągłość rozwoju pewnych wątków w jej twórczości.
Audycję prowadził Marcin Pesta.
Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.