Aleksander Kościów "Gorzkie żale". Zapraszamy na warszawski koncert

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 11:28
Współcześnie skomponowany utwór łączy brzmienie ludowego śpiewu z zespołem wiolonczel oraz instrumentami perkusyjnymi dla stworzenia mistycznej, kontemplacyjnej atmosfery.
Audio

Nabożeństwo "Gorzkie żale" istnieje tylko w polskiej kulturze religijnej. Powstało na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy wciąż jeszcze odprawiano średniowieczne misteria pasyjne. Pobożność ludzi baroku potrzebowała jednak nowych form kultu, nabożeństw, które nie tylko relacjonowałyby biblijne wydarzenia, ale pozwalały ludziom zbliżyć się do cierpień umęczonego Chrystusa.

Współczesny polski kompozytor Aleksander Kościów na zamówienie Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie napisał w 2010 r. utwór muzyczny, który łączy tradycyjne, śpiewane na Lubelszczyźnie pieśni "Gorzkich żali" z intensywnością brzmienia wiolonczelowego oktetu. Utwór wykonany został przez znakomitych wiolonczelistów z Warszawskiej Grupy CELLONET kierowanej przez Andrzeja Bauera oraz Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej prowadzony przez Jana Bernada.  

Mariaż "Gorzkich żali" - śpiewanych na ludową modłę białymi głosami - z niezwykle plastycznym i głębokim organizmem ośmiu wiolonczel to niecodzienne doświadczenie muzyczne, ale i przeżycie w znacznej mierze mistyczne. To rodzaj podróży wąską, rzadko uczęszczaną ścieżką na pograniczu konwencji: klasycznej ekspresji, folkloru i kontemplacyjnej modlitwy. Muzyka naszych czasów, misterium religijne i echo starych jak sam lud technik wokalnych, przypomnianych w duchu folklorystycznego renesansu.  

Koncert odbędzie się 16 kwietnia (sobota) o godz. 19:30 w warszawskim kościele pw. Nawiedzenia NMP, ul. Przyrynek 2. 

Utwór będzie można usłyszeć w Dwójce we wtorek, 19 kwietnia, o godz. 23:15.

 

Program

Aleksander Kościów Misterium "Gorzkie żale"

Wyk. Andrzej Bauer & Warszawska Grupa CELLONET, Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Leszek Lorent, Szymon Linette

Zobacz więcej na temat: Lublin podróże
Czytaj także

Misteria Paschalia 2011 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 16:30
W dniach 18-25 kwietnia Program 2 Polskiego Radia będzie transmitować niemal wszystkie wydarzenia tegorocznego Festiwalu.
rozwiń zwiń