Po raz pierwszy w tak szerokim ujęciu prezentowane jest zjawisko przenikania się sztuki i życia w okresie II Rzeczypospolitej. Oprócz prezentacji osiągnięć artystów międzywojennych, celem wystawy jest wzbudzenie dyskusji o tym, czy w dzisiejszych czasach możliwe jest tworzenie sztuki przemysłowej i użytkowej nie tylko funkcjonalnejm ale także pięknej.
Twórcy z ówczesnej warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, uważali, że sztuka powinna wychodzić poza muzea - mówi kuratorka warszawskiej wystawy Maryla Sitkowska. W "Zachęcie" zobaczymy między innymi projekt budowy Świątyni Opatrzności, który powstał już okresie międzywojennym, a - jak wiadomo - sama idea pod nazwą Świątyni Opatrzności Bożej, doczekała się realizacji dopiero przed kilku laty.
PAP/Grzegorz Jakubowski
Na wystawie szczególne miejsce zajmują projekty i dzieła do dziś obecne w przestrzeni miasta. Eksponowane są także ulotki, szyldy i dekoracje witryn oraz grafika książkowa i plakaty - dodaje Maryla Sitkowska
Efektownym punktem ekspozycji jest rekonstrukcja atrium Pawilonu Polskiego na wystawie paryskiej w 1925, jak również prezentacja wybranych fragmentów wnętrz polskich transatlantyków.
PAP/Grzegorz Jakubowski
Maryla Sitkowska podkreśla. że tytuł "Sztuka wszędzie" nawołuje do wprowadzania dobrych, oryginalnych, rodzimych projektów w miejsce importowanej tandety czy zastarzałych, jeszcze XIX-wiecznych wzorów wytwórczości przemysłowej. Wystawa dla zwiedzających będzie czynna do 26 czerwca.
IAR, gs
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>