Przeboje amerykańskiego wizjonera

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:00
Symfoniczne dzieła Charlesa Ivesa w interpretacjach Leonarda Bernsteina to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika muzyki z Nowego Świata - tej awangardowej, i tej bardziej klasycznej.
Przeboje amerykańskiego wizjonera
Foto: materiały promocyjne

Od poniedziałku do piątku w naszej letniej audycji muzycznej "Płyta na lato" prezentujemy fonograficzne bestsellery, znakomite nowości, nagrania, które warto poznać. Uwaga: codziennie do wygrania dwa egzemplarze przedstawianej płyty!
W środę posłuchamy albumu "Central Park In The Dark" z muzyką Charlesa Ivesa w interpretacjach Nowojorskich Filharmoników pod dyrekcjąś Leonarda Bernsteina (Deutsche Grammophon).

Amerykański samotnik był jednym z największych wizjonerów muzyki XX stulecia. Niezależnie od europejskiej awangardy zgłębiał tajniki mikrotonalności, atonalności, polirytmii i polimetrii oraz kolażowej gry różnorodnych tradycji oraz konwencji. Muzyka Ivesa zyskała zasłużoną popularność dopiero po śmierci kompozytora, a jedym z jej głównych propagatorów stał się Leonard Bernstein. Nowy album Deutsche Grammophon to wyciąg z roległego katalogu nagrań dzieł Ivesa, zrealizowanych przez słynnego dyrygenta z Nowojorskimi Filharmonikami. Znalazły się tu takie przeboje, jak tytułowy "Central Park In The Dark", czy "The Unanswered Question", ale też zaskakująco klasyczne w swym zrównoważeniu II Symfonia.

Zapraszamy do udziału w audycji: do wygrania dwa egzemplarze przedstawianej płyty, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie!

Odpowiedzi prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres plytanalato@polskieradio.pl
Audycję prowadzi Agata Kwiecińska.
21 sierpnia (środa), godz. 15.30
A oto płyta, którą będzie można wygrać w czwartek:

/

 

Czytaj także

Bachowi chodziło o... pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
Jak co roku w Niedzielę Palmową w Filharmonii Krakowskiej przedstawiona została "Pasja Mateuszowa". Tym razem pod dyrekcję Andrew Parrota. Ze swoich kontrowersyjnych interpretacji Bacha i Monteverdiego słynny brytyjski dyrygent tłumaczył się Piotrowi Matwiejczukowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olejniczak: byłem introwertykiem, grałem bardziej dla siebie niż dla publiczności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 11:11
- "To, czego nie umiesz, to i tak umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz" - wspominał w radiowej Dwójce radę Artura Rubinsteina pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zastąpić Händlowskich kastratów?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:00
Przy okazji wykonania "Rodelindy" w krakowskim cyklu "Opera Rara" rozmawialiśmy o jednym z najwybitniejszych dzieł barokowego mistrza.
rozwiń zwiń