W audycji "Rozmowy po zmroku" wspominaliśmy polskiego reżysera filmowego i teatralnego, pisarza i felietonistę, twórcę licznych spektakli Teatru Telewizji i współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Kazimierz Kutz wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, w tym sześć o Górnym Śląsku, z którego pochodził. Głównym motywem była tożsamość Ślązaków i bunt podejmowany przez górniczą wspólnotę.
Śląsk mitologiczny
Jak podkreślali goście audycji, na "śląskość" reżysera i na jego samoświadomość miało wpływ wiele elementów: z jednej strony kultura niemiecka, z drugiej chłopska, ale też kontakt z arystokratami. Ten melanż ukształtował wyobraźnię Kazimierza Kutza, co reżyser znakomicie oddał później w kinematografii, a zwłaszcza w tryptyku filmów o Śląsku. - Te filmy przejdą do historii dlatego, że one są opowieścią o mikrokosmosie, jakim jest Śląsk. Tego nikt dotąd w takim mitologicznym wymiarze nie zrobił - mówił jeden z gości.
O Kazimierzu Kutzu i jego związkach ze Śląskiem, w którym się urodził i do którego stale wracał w swojej twórczości opowiadali goście: Krzysztof Kuc (bratanek reżysera), Olgierd Łukaszewicz, Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach), Dariusz Chojnacki, Wojciech Sarnowicz (autor filmów dokumentalnych o Kazimierzu Kutzu) oraz żona reżysera Iwona Świętochowska-Kutz.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Monika Pilch
Data emisji: 31.10.2019
Godzina emisji: 21.30
am/pg