10:02 [ PR2]PR2 (mp3) 26 czerwiec 2020 17_37_04.mp3 Łukasz Modelski o swojej nowej książce dla młodszych czytelników "Mała historia kuchni. Dzieje się je" (Wybieram Dwójkę)
50 twarzy śledzia
To lektura, która pachnie, smakuje, a czasem wywołuje zupełnie odwrotne reakcje. Opowiada o zmieniającej się przez wieki kulturze stołu, oraz o kulinarnym science fiction. Można w niej znaleźć słynny XVI-wieczny przepis na pawia, czyli "jak ubrać pawia z powrotem w pióra, tak, żeby po ugotowaniu wyglądał jak żywy i ział ogniem z dzioba". - Tak się złożyło, że już dosyć długo przyglądam się kuchni baczniej - przyznał Łukasz Modelski. Sama "Droga przez mąkę" w Dwójce ma już osiem lat. Codziennie się tym zajmuję, coś robię, czytam, piszę, rozmawiam.
Zdaniem autora publikacji, to historia wyznacza nam codzienność, a nasze posiłki są opowieścią o zmianach. - Wszystko łatwo jest prześledzić, jeśli chodzi o doszukiwanie się przyczyn - zaznaczył gość Dwójki. - Kiedyś nie jedzono śniadań. Jeszcze w Rzymie republikańskim uważano, że jeden posiłek dziennie wystarcza. Na przełomie republiki i cesarstwa pojawia się drugi posiłek i te dwa posiłki jako porządek dnia trwają. Coś nowego pojawia się dopiero w XVI-XVII wieku - tłumaczył.
Czytaj także:
Co przed wojną jadano na warszawskiej Pradze?
Dieta (i jej brak) według królowej Wiktorii. "Uwielbiała słodycze"
Z lektury, polecanej całym rodzinom, można dowiedzieć się, m.in., że modę na fitness zawdzięczamy Grekom, że wikingowie przepadali za egzotycznymi przyprawami, bóbr uchodził za rybę, zasmażka łączyła stoły bogaczy i biedaków, a ziemniaki w Europie hodowano dla ich pięknych kwiatów. - Kierowałem się tym, co uważam, że mogłoby się spodobać dzieciom, np. zabawy w układanie twarzy z warzyw, owoców, kłosów - opowiadał Łukasz Modelski. - Nawet taki eksperyment przeprowadziłem. Z dwoma chłopcami układaliśmy różne buźki, a potem robiliśmy z nich ratatouille.
Młodsi konsultanci mieli niebanalny wpływ na zawartość książki. - Zwracali uwagę na sprawy, które mnie nie dotykały - przyznał Łukasz Modelski. - Na przykład, grubi Grecy. Grubego Greka opinia stawia poza nawiasem społeczeństwa, jako człowieka nadmiernie folgującego swoim upodobaniom - wyjaśniał historyk.
W książce znajdziemy także prognozy kulinarne na przyszłość!
***
Rozmowę przeprowadziła: Aldona Łaniewska-Wołk
Gość: Łukasz Modelski (dziennikarz, pisarz, kucharz amator)
Data emisji: 26.06.2020
Godzina emisji: 17.35
Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę