Wiesław Budzyński mierzy się z legendą Marszałka
Kilka dni temu, 11 listopada, obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Pierwsze nazwisko, które przy okazji corocznych obchodów Święta Niepodległości przychodzi na myśl chyba każdemu Polakowi to Józef Piłsudski. Naczelnik Państwa, marszałek, w opinii wielu twórca odrodzonego państwa.
Wiesław Budzyński - znakomity biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Brunona Schulza - tym razem, w swej najnowszej książce pt. "Jak pan został Piłsudskim?", postanowił zmierzyć się właśnie z postacią Marszałka.
Książka, która nie jest biografią
Autor odpowiedział w audycji m.in. na pytanie, czy ktoś taki jak Piłsudski musiał się pojawić w naszej historii. Bo przecież Warszawa jeszcze w czasie I wojny światowej żegnała opuszczające ją wojska rosyjskie jako "naszych".
Rozmawialiśmy również o atmosferze, w której wyrastał, dojrzewał, formował się Piłsudski. O ludziach, którzy niewątpliwie mieli na niego wpływ, o Traugucie, Grottgerze. O tym, czy był socjalistą. Znamy jego powiedzenie o wysiadaniu z czerwonego tramwaju na przystanku Niepodległość, ale przecież "Robotnik", jego druk, redagowanie, to bardzo ważny etap w życiu przyszłego marszałka.
28:02 2022_11_15 21_30_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z Wiesławem Budzyńskim, autorem książki "Jak pan został Piłsudskim?" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Pół roku przed wybuchem I wojny światowej Związek Strzelecki liczył 6,5 tysiąca ludzi, Drużyny Strzeleckie - 4 tysiące… Garstka, zaczyn… To oni ruszyli do walki o wolną Polskę.
Wiesław Budzyński opowiadał też o genezie hymnu Legionów "My, Pierwsza Brygada" i o Legionie Malarzy.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: Wiesław Budzyński (autor książki "Jak pan został Piłsudskim?")
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 21.30
pg/kor