Polscy nauczyciele za granicą wskrzeszają świąteczne tradycje

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 22:00
- Kierujemy nauczycieli, aktualnie jest ich stu trzech, do jedenastu krajów. Głównie na Wschód, ale również do Ameryki Południowej, mamy sześciu nauczycieli w Brazylii i jednego w Argentynie. Rekrutacja odbywa się na bazie zgłoszeń od stowarzyszeń, fundacji i szkół z danego kraju - mówiła w Dwójce Justyna Kralisz, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Jedną z typowo polskich tradycji jest łamanie się opłatkiem
Jedną z typowo polskich tradycji jest łamanie się opłatkiemFoto: Teresa Kasprzycka/Shutterstock

Rozwój języka poza krajem i podtrzymywanie tożsamości

"Spotkałem dobrych ludzi" - pod tym tytułem Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą opublikował wspomnienia nauczycieli delegowanych za granicę, zarówno do krajów bliskich, jak Białoruś czy Rosja, historycznie dla nas istotnych, jak Kazachstan czy Turcja oraz najdalszych, jak Brazylia.

- Zajmowałam się w Polsce edukacją filmową i medialną. Napisałam projekt wymiany filmowej między młodzieżą z Polski i z Mołdawii. Poznałam tam nauczycielkę, skierowaną do pracy dydaktycznej przez ORPEG. Pomyślałam, że dosyć często wyjeżdżam prywatnie do krajów rosyjskojęzycznych, więc czemu nie, spróbuję. Zostałam skierowana do Kazachstanu, mimo że nie prosiłam o to, ale to był naprawdę łut szczęścia - wyznała Justyna Całczyńska.

O tym, jak kultywowane są, a niekiedy wskrzeszane polskie tradycje świąteczne za granicą, opowiadał w audycji także inny nauczyciel języka polskiego pracujący w środowisku Polonii - Daniel Zatorski. O działalności Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą mówili natomiast jego dyrektor Justyna Kralisz oraz koordynator Wydziału ds. Wspomagania Oświaty Polonijnej i Polskojęzycznej Mariusz Wychódzki.


Posłuchaj
28:48 2022_12_28 21_29_58_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Polscy nauczyciele za granicą wskrzeszają świąteczne tradycje (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą.

Poprzez rozwijanie różnych form kształcenia umożliwiamy uczniom zdobywanie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie umiejętności językowych podczas stałego lub czasowego pobytu w innym kraju. Zachęcamy polską młodzież do kontaktu z językiem polskim i polską kulturą, uczenia się on-line, kształcenia na odległość, korzystania z oferty dydaktycznej szkół polskich oraz współpracujących z ORPEG nauczycieli i ośrodków polonijnych. Udostępniamy polskie podręczniki i pomoce dydaktyczne, prowadzimy działalność doradczą, wspieramy rozwój zawodowy nauczycieli pracujących za granicą, docierając do najodleglejszych miejsc na całym świecie. Nasza działalność umożliwia kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą oraz wspomaga oświatę polonijną i polskojęzyczną - czytamy na stronie ORPEG.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 21.30

mg/pg

Czytaj także

Ks. Jacek Wrona: Polacy w USA są wierni świątecznym tradycjom

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 17:40
- Polacy trzymają się bardzo mocno rodzimych tradycji, które dla nas są bardzo ważne: wigilia, potrawy. Wpływy amerykanizmu są bardzo nieznaczne, to na przykład piękne, bogate, efektowne dekoracje - powiedział w Polski Radiu 24 ks. Jacek Wrona, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Chicago.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owies u powały, kolędnicy u bram. Dzień św. Szczepana w polskiej kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 06:00
Patronem drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia jest św. Szczepan, nieco zapomniany we współczesnym świąteczno-kolędniczym klimacie. Kim był i jaka była jego rola w tradycyjnej obrzędowości opowiadał etnograf Łukasz Ciemiński. 26 grudnia to także dzień, w którym swoje pochody zaczynało wiele grup kolędniczych. Nie zabrakło więc kilku słów o kolędowaniu. Tym razem, poza unikatowymi zwyczajami z Polski, przytoczyliśmy także te z różnych krajów Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne tradycje kultywowana wśród Polaków w kraju i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 10:00
Dzielenie się opłatkiem, pusty talerz na wigilijnym stole, choinka a pod nią prezenty, wreszcie wspólne śpiewanie kolęd – bez tego nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia.  
rozwiń zwiń