Czesław Miłosz w Kalifornii. "Po latach tułaczki po Europie wreszcie mógł się rozpakować"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2024 22:00
- Miłosz był wygnańcem. Żył w Paryżu praktycznie bez domu dla siebie i swojej rodziny. Wtedy pojawiło się zaproszenie, żeby przyjechać i nauczać w Berkeley, tak jakby znikąd - mówiła w Dwójce Cynthia Haven, autorka książki "Miłosz w Kalifornii".
Czesław Miłosz największą część swojego życia spędził w Stanach Zjednoczonych
Czesław Miłosz największą część swojego życia spędził w Stanach ZjednoczonychFoto: Jerzy Undro/PAP
  • Życie Czesława Miłosza obfitowało w wiele burz i zwrotów.
  • Trudno było mu gdzieś zagrzać dłużej miejsce nie dlatego, że tego nie pragnął, ale historia i jego osobiste decyzje tak mieszały w jego losie.
  • Paradoksalnie największą część swojej pracy laureat literackiej Nagrody Nobla wykonał w Berkeley na Grizzly Peak w Stanach Zjednoczonych.

Czesław Miłosz zawsze mówił, że nie wybrał sobie Kalifornii, ale została mu ona dana. Burzliwe koleje życia sprawiły, że nigdzie wcześniej nie zagrzał miejsca, dopiero w Ameryce, gdy był już po czterdziestce...

Miłosz przełamuje monopol Rosjan

- Wiodącą postacią na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu w Berkeley był wtedy Francis Whitfield, również wygnaniec, który pomyślał, że interesujące byłoby ściągnąć tam Miłosza. Pamiętajmy, że ówczesne slawistyki amerykańskie zdominowane były przez Rosjan. Sprowadzenie tam Polaka było naprawdę znakomitym pomysłem. W pewnym sensie wreszcie został gdzieś wmontowany i oczywiście dało mu to stabilny dom. Nową ojczyznę, gdzie mógł wreszcie rozpakować swoje książki po latach tułaczki po Europie - tłumaczyła Cynthia Haven.

Z Kalifornii do Sztokholmu

Mimo że Stany Zjednoczone nie były dla Czesława Miłosza wymarzonym miejscem na ziemi, to jednak spędził tam 40 lat. Pisał, popularyzował polską literaturę, to tam również zastała go wiadomość o otrzymaniu Nagrody Nobla.

Jak wyglądało życie "ogrodnika literatury polskiej", jak sam siebie nazywał, na Grizzly Peak i na Uniwersytecie w Berkeley, opowiadała w audycji autorka książki "Miłosz w Kalifornii".


Posłuchaj
22:45 Dwójka miłosz jak świat 15.07.2024.mp3 Rozmowa z Cynthia Haven, autorką książki "Miłosz w Kalifornii" (Miłosz jak świat/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: cykl "Miłosz jak świat" w paśmie Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 15.07.2024

Godz. emisji: 21.30

pg/wmkor


Czytaj także

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 12:00
- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto poezji w Krakowie - Festiwal Miłosza i spacer śladami poety

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 13:00
- Wydarzeń jest tyle, że nie sposób je zliczyć - mówi Szymon Kloska, kurator krakowskiego Festiwalu Miłosza. Już 30 czerwca, w dniu urodzin poety, rozpocznie się jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Krakowa. Jakie atrakcje przygotowano? 
rozwiń zwiń