Radom - studium przy(u)padku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 22:00
W audycji "Rozmowy po zmroku" (14.08) przyglądaliśmy się historii i teraźniejszej kondycji Radomia.
Ulica Żeromskiego - główny deptak Radomia
Ulica Żeromskiego - główny deptak RadomiaFoto: reuerendo/Shutterstock

W czasach, kiedy nikomu się jeszcze nie śniła Unia Lubelska dochodzi do zawarcia unii wileńsko-radomskiej, czyli faktycznego sojuszu Polski z Litwą. Nieco ponad sto lat później obradujący w Radomiu sejm uchwala konstytucję Nihil novi. Z początkiem XIX wieku powstaje województwo sandomierskie z siedzibą władz w Radomiu, krótko potem następuje rozwój przemysłu.

Przez kilka stuleci Radom odgrywa jedną z kluczowych ról w polskiej historii. W drugiej połowie XX wieku, wbrew faktom, przyłączony do Mazowsza i poturbowany przez komunistyczne władze, staje się cieniem samego siebie.


Posłuchaj
30:05 Dwójka rozmowy 14.08.2024.mp3 Historia i teraźniejszość Radomia (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Co i dlaczego w Radomiu poszło nie tak - wyjaśnił w audycji dr Łukasz Zaborowski, urbanista i szef Radomskiego Towarzystwa Naukowego.  

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 14.08.2024

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Procesy przeciwko radomskim robotnikom. Brutalne represje po Czerwcu '76

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 05:48
16 lipca 1976 roku rozpoczęły się pierwsze procesy przeciwko uczestnikom czerwcowych protestów w Radomiu. Nazywani przez propagandę "warchołami", mieli wystąpić w roli przykładnie ukaranych prowokatorów zamieszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Molier i jego niezmienne aktualny "Świętoszek" na radomskiej scenie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:45
- Poza wagą tematu "Świętoszka" jest przyjemność spotkania z autorem. Mamy do czynienia z arcykomedią, jednym z najważniejszych tekstów w historii teatru - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Tumidajski, reżyser w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie trwają próby przed premierą "Świętoszka".
rozwiń zwiń