Miłosz nieoczywisty, czyli świat pełen rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 20:00
W kolejnej odsłonie cyklu przygotowanego z okazji Roku Czesława Miłosza wędrowaliśmy tropem rzeczy, zarówno w biografii pisarza, jak i jego poetyckiej twórczości. Naszym przewodnikiem był Michał Szymański, kurator wystawy "Miłosz. Powrót".
Kuratorem wystawy Miłosz. Powrót w Pałacu Rzeczypospolitej  w Warszawie jest Michał Szymański (na zdj.)
Kuratorem wystawy "Miłosz. Powrót" w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie jest Michał Szymański (na zdj.)Foto: Dorota Gacek/PR2

Do tego byłem wezwany: do pochwalania rzeczy, dlatego że są - pisał w wierszu "Kuźnia" Czesław Miłosz.

Na wystawie "Miłosz. Powrót" otwartej w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie możemy oglądać przedmioty związane z życiem poety. Są rzeczy oczywiste, które kojarzymy od razu z każdym pisarzem: jego notatniki, rękopisy, ołówek, okulary czy zdjęcia rodzinne. Ale obok nich także przedmioty nieoczywiste, takie jak flakon perfum, fiolka z lekarstwami, figurka świnki Piggy czy niewiadomego przeznaczenia małe klucze.

W jednym z prezentowanych na ekspozycji notesów widzimy zapis pracy poety nad tytułem tomu z 1984 roku, który ostatecznie ukazał się jako "Nieobjęta ziemia". Ale Miłosz rozważał także inne tytuły, na przykład "Ogród rzeczy", "Gęstość rzeczy" czy "Świat pełen rzeczy".


Posłuchaj
23:54 MIŁOSZ NIEOCZYWISTY CZYLI SWIAT PEŁEN RZECZY _19.08.2024.mp3 Rozmowa z Michałem Szymańskim, kuratorem wystawy "Miłosz. Powrót" (Miłosz jak swiat/Dwójka) 

W kolejnej audycji przygotowanej z okazji Roku Czesława Miłosza wędrowaliśmy właśnie tropem rzeczy, zarówno w jego biografii, jak i poetyckiej twórczości. Naszym przewodnikiem był Michał Szymański – historyk literatury i kurator wystawy "Miłosz. Powrót".

***

Tytuł audycji: "Miłosz jak świat" w paśmie Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 19.08.2024

Godz. emisji: 19.30

pg/wmkor

Czytaj także

Czesław Miłosz w Kalifornii. "Po latach tułaczki po Europie wreszcie mógł się rozpakować"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2024 22:00
- Miłosz był wygnańcem. Żył w Paryżu praktycznie bez domu dla siebie i swojej rodziny. Wtedy pojawiło się zaproszenie, żeby przyjechać i nauczać w Berkeley, tak jakby znikąd - mówiła w Dwójce Cynthia Haven, autorka książki "Miłosz w Kalifornii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Dwójki: co nam zostało z Miłosza? "Jego teksty stają się na nowo aktualne" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 13:02
Na Zachodzie wydawane są kolejne książki poświęcone Czesławowi Miłoszowi i jego twórczości. Także w Polsce coraz więcej osób wraca do jego poezji. Prof. Andrzej Franaszek ocenił w trakcie Debaty Dwójki, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest aktualność twórczości poety. Wraz z nim udział w dyskusji w Programie 2 Polskiego Radia wzięli: Jerzy Illg, prof. Ewa Kołodziejczyk i Natalia Malek.
rozwiń zwiń