Narodziny III RP według prof. Antoniego Dudka

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 22:30
"Początek zdaje się być więcej niż połową całości" - twierdzi Arystoteles w "Etyce nikomachejskiej". Nie tylko jednak z tego powodu warto powracać do pierwszych lat istnienia III RP.  
Prof. Dudek opowie o narodzinach III RP
Prof. Dudek opowie o narodzinach III RPFoto: Shutterstock/Marcin Kadziolka

W audycji o narodzinach III RP rozmawialiśmy z prof. Antonim Dudkiem. Ten wydał ostatnio książkę "Dudek o historii. Narodziny III RP".

Posłuchaj
29:52 Rozmowy po zmroku 2025_01_09-22-30-05.mp3 Narodziny III RP według prof. Antoniego Dudka (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Profesor Antoni Dudek z pasją, ale bez agitacji pisze o naszej przeszłości, ważąc racje i nie wydając pochopnych wyroków. Wnikliwie analizuje najważniejsze wydarzenia dotyczące narodzin III Rzeczpospolitej – od Okrągłego Stołu po wyprowadzenie wojsk sowieckich z Polski – a swoją opowieść konstruuje tak, by była przystępna dla szerokiego grona czytelników. Wszystkim rozdziałom książki towarzyszy zaś charakterystyczne dla Dudka myślenie: jeśli uważnie obserwuje się teraźniejszość, można zobaczyć, jak przemożny wpływ wywarła i wywiera na nią nasza przeszłość.

[Opis książki wydawcy]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Michał Nowak

Gość: prof. Antoni Dudek (historyk)

Data emisji: 7.01.2024

Godz. emisji: 22.30

dz/pg

Czytaj także

Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 15:30
- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Dudek: w centrum polskiej polityki panuje tłok, ale świeżej myśli tam nie widzę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 12:35
- Wybory prezydenckie mają w Polsce szczególną rolę kreowania zmian w systemie partyjnym - paradoksalnie nie wybory parlamentarne. Mniej więcej od 2000 r., widać, że jeśli coś zmieniało się w systemie partyjnym, to za sprawą wyborów prezydenckich, nie parlamentarnych. Jestem ciekaw, czy ten paradoks się powtórzy także w przyszłym roku - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Antoni Dudek (UKSW).
rozwiń zwiń