Wiek idei. Gdy nieliczni decydowali o życiu milionów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:30
"Rozważania o wieku XX" to ostatnia książka wybitnego historyka Tony'ego Judta. To zapis jego kilkumiesięcznych rozmów z Timothym Snyderem, znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • Dyskusja o książce "Rozważania o wieku XX" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Oświęcimek
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor "Oświęcimek"Foto: Hans Sönnke/Wikimedia Commons

Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski i mroki XX wieku przez pryzmat ideologów i myślicieli, którzy ukształtowali ten okres, w tym swoich bohaterów: Arthura Koestlera, Leszka Kołakowskiego, Johna Keynesa, Primo Leviego, Léona Bluma i Czesława Miłosza.

Dzieli się przemyśleniami na temat historii i kultury. Mówi o wpływie wojen światowych i Wielkiego Kryzysu na politykę i filozofię, komunizmie i faszyzmie, a także walce o rolę państwa w życiu człowieka – najważniejszym według niego konflikcie XX wieku. Minione stulecie ożywa w książce Judta jako wiek idei. Okres, w którym myśli nielicznych decydowały o życiu milionów.

Bohaterem "Rozmów po zmroku" był Tony Judt i jego książka "Rozważania o wieku XX". O pasji uprawiania historii, różnych twarzach Judta, które odsłaniał w rozmowie z Timem Snyderem oraz o tym, jak historia wkracza w osobistą biografię, rozmawialiśmy z dr Karoliną Wigurą, dr. Rafałem Wonickim oraz dr. Marcinem Zarembą.

Audycję prowadziła Barbara Schabowska.

tj

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:42
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy Czesława Miłosza i "Policjantów z Miami"?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 12:00
Postać Richarda Louriego - studenta noblisty, cenionego pisarza i tłumacza (m.in. literatury polskiej), ale też autora scenariuszy telewizyjnych. To jeden z wielu nietuzinkowych gości 3. Festiwalu Literackim im. Czesława Miłosza w Krakowie, o którym Joanna Szwedowska rozmawiała z dyrektorem artystycznym Jerzym Illgiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisarz zatrzymany w mieście Stalina

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 08:50
Richard Lourie, twórca "Autobiografii Stalina", opowiadał w Dwójce o swoim obfitującym w sensacyjne wątki życiu. Jedną z jego przygód była ta w rodzinnym mieście radzieckiego dyktatora.
rozwiń zwiń