Anna Stróż-Pawłowska: przed wojną Markowa była zwykłą-niezwykłą wsią

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:51
- Bardzo aktywny był tu oświecony ruch chłopski. Ta okolica, także pobliska Gać, gdzie działał Uniwersytet Ludowy, wydała wielu wybitnych ludowców. Bywał tu Wincenty Witos. Józef Ulma też był społecznikiem zaangażowanym w życie lokalne - mówiła w "Rozmowach po zmroku" dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej na Podkarpaciu.
Muzeum Ulmów
Muzeum UlmówFoto: shutterstock/Lois GoBe

Posłuchaj
29:36 Dwójka Rozmowy po zmroku 18.06.2020.mp3 O miłosiernym Samarytaninie i winie bez kary. Wizyta w Muzeum Ulmów w Markowej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Piekło ocalonych 1200.jpg
"Piekło ocalonych". Elżbieta Isakiewicz: ta historia przyszła do mnie sama

Muzeum działa od 2016 roku. Wtopiony w niewysokie wzgórze budynek kształtem przypomina wiejskie domostwo. Wykonana z metalu bryła wyraźnie odcina się od otaczającej go latem zieleni. 

Pomyślane początkowo jako instytucja o zasięgu regionalnym, dość szybko nabrało znaczenia ogólnopolskiego (w 2018 r. otwarto tu Sad Pamięci), a - miejmy nadzieję - w niedalekiej przyszłość stanie się instytucją rozpoznawaną także poza granicami Polski. Sercem muzeum jest odtworzony dom Ulmów.

Od początku czerwca Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej ponownie dostępne jest dla zwiedzających. W audycji wybraliśmy się do tego niezwykłego miejsca. Naszymi przewodnikami po muzeum byli jego dyrektor - dr Anna Stróż-Pawłowska i Jerzy Ulma, bratanek zamordowanego za ukrywanie Żydów Józefa.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Muzeum w Markowej uczci wojenne związki Polaków i Żydów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 12:43
Na początek grudnia tego roku planowane jest otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej. Trwają roboty wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Jego budowa kosztować będzie ponad 7 mln złotych.
rozwiń zwiń