56:53 Nadaje Warszawa 0109.mp3 Nadaje Warszawa II (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Polskie Radio od pierwszych dni II wojny światowej pełniło szczególną rolę w ostrzeganiu ludności o wydarzeniach militarnych, ale także wzywało ludzi do solidarności w obliczu wojny. W audycji "Nadaje Warszawa II" przypomnieliśmy niezwykłe poświęcenie zwykłych ludzi, którzy trwali na radiowym posterunku.
Po wysadzeniu przez Polaków nadajnika w Raszynie, które miało zapobiec przejęciu go przez Niemców, początkowo wbrew rozkazom wojskowych, grupa radiowców, na czele z Edmundem Rudnickim, pozostała w bombardowanym mieście, by pełnić szczególną służbę ludności cywilnej.
Z siedziby Polskiego Radia na Zielnej aż do kapitulacji stolicy nadal nadawała Warszawa II. Do historii przeszły przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego emitowane na antenie tej rozgłośni.
Czytaj też:
"Wybuch II wojny światowej był nieunikniony"
Władysław Szpilman. Pianista w studiu Polskiego Radia
Przewodnikiem po wrześniowej historii Warszawy II i po zachowanych z września 1939 roku materiałach archiwalnych w audycji był Wojciech Barcikowski z Archiwum Polskiego Radia.
Wojciech Barcikowski mówił, że pierwsze przemówienie prezydenta Starzyńskiego nadano 8 września. - Ostatnie miało miejsce 23 września, być może kiedyś zostanie odnalezione. Kiedy było wiadomo, że kończy się obrona Warszawy, zestaw płyt z tymi nagraniami został wyniesiony z rozgłośni, do tej pory znamy dwa takie zbiory, ale wiemy, że był jeszcze jeden. Te dwa znane wyszły na światło dzienne dopiero pod koniec lat 70. - zaznaczył.
Według gościa Dwójki, obok Edmunda Rudnickiego drugą ważną postacią był Wacław Lipiński, który został szefem propagandy obrony Warszawy. - On też był wielkim talentem radiowym, jeszcze około 20 września, gdy już było wiadomo, że Warszawa upadnie, spokojnie tłumaczył jaka jest sytuacja.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Gość: Wojciech Barcikowski (Archiwum Polskiego Radia)
Data emisji: 1.09.2021
Godzina emisji: 21.30
mo