"W snach zawsze chodzę" - reportaż Małgorzaty Furgi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 22:00
W czwartkowych (22.06) "Rozmowach po zmroku" zaprezentowaliśmy reportaż Małgorzaty Furgi z Radia Szczecin pt. "W snach zawsze chodzę" (2005). Bohaterką audycji jest chora na stwardnienie rozsiane Paulina Rydzkowska, która nie poddaje się chorobie i walczy o dobre życie.
Bohaterka reportażu W snach zawsze chodzę nie poddaje się chorobie i walczy o dobre życie
Bohaterka reportażu "W snach zawsze chodzę" nie poddaje się chorobie i walczy o dobre życieFoto: Bogdan Sonjachnyj/Shutterstock

SM to skrót od łacińskiej nazwy stwardnienia rozsianego. "S", czyli sclerosis, oznacza stwardnienie, którego ogniska widoczne są w badaniu mózgu chorego. "M", czyli multiplex, oznacza rozsiane, gdyż ogniska te mogą pojawić się w wielu miejscach mózgu.

Jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że układ odpornościowy organizmu atakuje swoją własną tkankę, którą identyfikuje jako obce ciało.

Mimo że wciąż nieuleczalne, SM nie zagraża bezpośrednio życiu. Większość chorych żyje równie długo jak osoby zdrowe. Podobnie jak cukrzyca, uznawane jest za stan chroniczny. Oznacza to, że gdy zachorujesz, będziesz cierpiał na SM do końca życia, jednak nie zarazisz nim nikogo ani nie przekażesz go potomstwu.

Bohaterką reportażu "W snach zawsze chodzę" jest Paulina Rydzkowska. To piękna opowieść o pięknym człowieku, który walczy o piękne życie.


Posłuchaj
26:57 2023_06_22 21_29_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "W snach zawsze chodzę" - reportaż Małgorzaty Furgi (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:08
Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyna SM wciąż nie jest znana. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje swój układ nerwowy, niszczy mielinę - białkową otoczkę aksonów i tym samym zmniejsza ich zdolność do przekazywania impulsów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie z chorobą. Trudna codzienność i drobne radości

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 13:33
– Ranki są trudne w przypadku mojej choroby, mięśnie są sztywniejsze, trzeba się rozruszać, to troszeczkę trwa. Uwielbiam przyrodę. Przeprowadziłem się do domku z ogródkiem, więc mogę, mimo moich ograniczonych możliwości poruszania się obserwować ptaki, kwiaty, pszczoły, motyle i to mi sprawia radość – podkreśla Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki, cierpiący na stwardnienie rozsiane. 
rozwiń zwiń