Gdzie ma stać dworzanin? Siedemnastowieczna lustracja w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 12:00
– Królewski urzędnik robił spis kamienic, w których podczas wizyty monarchy będą mieszkać członkowie jego świty. Dzięki szczegółowym opisom domów to wspaniały dokument epoki i miasta Wilna – mówił w Dwójce David Frick, autor książki "Wilnianie - żywoty siedemnastowieczne".
Audio
  • David Frick opowiada o siedemnastowiecznym Wilnie (Strefa literatury/Dwójka)
Fragment mapy Wilna z 1599 r.
Fragment mapy Wilna z 1599 r.Foto: Wikimedia/CC

David Frick urodził się w 1955 r. w Stanach Zjednoczonych, studiował na Indiana Univesity i na Yale University; od 1982 roku jest pracownikiem naukowym w Berkeley. Od początku swojej drogi naukowej zajmowałem się XVII wiekiem. Zainteresował go także ten czas w historii naszego kraju. – Polska historiografia jest bardzo dobra, jeśli chodzi o historię intelektualną. Patrzy ona z góry na sprawy ogólnopolskie – powiedział badacz. – Ja chciałem zaś zobaczyć ją od dołu, sprawdzić, jak wyglądają regionalizmy. Zacząłem więc zbierać materiały o różnych miastach i dworach magnackich. W ten sposób trafiłem do Wilna – opowiadał.

– Gdy zacząłem zbierać wszystkie materiały, które mogłem znaleźć w Polsce, trafiłem w Bibliotece Jagiellońskiej na bardzo ciekawy tekst – wspominał David Frick. – Był poza katalogiem, ponieważ znajdował się w rękopisach, które zostały wywiezione z Berlina i trafiły do piwnicy Biblioteki Jagiellońskiej. Leżały tam do czasu, aż Gierek przyznał się, że w polskich rękach są berlińskie autografy Mozarta i Beethovena. Było tam coś jeszcze, o czym prawdopodobnie nie wiedział, czyli tzw. rewizja gospód miasta królewskiego Wilna – mówił.

W archiwum znajdowały się dwa rękopisy - z 1636 i 1639 r. Rewizje sporządzane były przed wizytami polskiego króla w Wilnie. Chodziło o ustalenie, gdzie w tym czasie mają spać członkowie królewskiej świty. – Urzędnikiem odpowiedzialnym za to był tzw. stanowniczy. On właśnie robił lustrację wszystkich domów i decydował, w jakim miejscu jakaś osoba ma "stać", czyli przebywać tymczasowo. Mieszczanie mieli obowiązek przygarnięcia do swoich kamienic dworzan królewskich. Nie było to oczywiście dla nich nic przyjemnego i starali się o zwolnienie z tej powinności – wyjaśniał naukowiec.

***

"Wilnianie - żywoty siedemnastowieczne" to zbiór tekstów źródłowych składający się z różnych rodzajów dokumentów sądowych, kontraktów, inwentarzy, konspekcji domów, a także mów pogrzebowych i fragmentów kazań. Teksty te ułożone zostały w swego rodzaju mapę Wilna.

W "Strefie literatury" z Davidem Frickiem rozmawiała Joanna Szwedowska.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA literatura Wilno
Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 05:45
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni. 15 stycznia 1930 roku nadawanie rozpoczęło Polskie Radio Lwów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilometrowa historia "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 18:20
W poniedziałkowych "Opowieściach po zmroku" wysłuchaliśmy reportaż Magdy Balcerak "1000 metrów epopei" opowiadającego o zdarzeniach towarzyszących repremierze filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku.
rozwiń zwiń