Literatura podziemna, czyli "Rewolucja powielaczy"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 16:00
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przedstawiamy audycję o niezależnym ruchu wydawniczym w Polsce w latach 1976-1989.
Powielacz wykorzystywany przez dolnośląską Solidarność na wystawie z okazji 25-lecia jej powstania
Powielacz wykorzystywany przez dolnośląską "Solidarność" na wystawie z okazji 25-lecia jej powstaniaFoto: domena publiczna (wikimedia)

W książce "Rewolucja powielaczy", która ma się ukazać pod koniec roku jej autor, historyk dr Jan Olaszek pisze:

Papier, farba, maszyny drukarskie - "arsenał" przeciwników systemu nie robi specjalnego wrażenia w zestawieniu z milicyjnymi pałkami, gazem łzawiącym, bronią palną i całym wyposażeniem funkcjonariuszy systemu. Jednak obok strajków i demonstracji ulicznych właśnie tworzenie i rozpowszechnianie niezależnych publikacji było główną formą działalności opozycji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

W audycji - oprócz autora książki - udział wezmą uczestnicy "rewolucji wolnego słowa": wydawcy - Wacław Holewiński, Andrzej Mietkowski i Jan Strękowski.

***

Na "Strefę literatury" zapraszamy w niedzielę (13.12) w godz. 19.00-20.00. Audycję poprowadzą Dorota Gacek i Anna Lisiecka.

mm/asz

Czytaj także

Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:33
- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mietkowski. Student kontra ubecy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 08:00
– Czas, gdy znalazłem się w Krakowie, nie sprzyjał skupieniu nad nauką – wspominał Andrzej Mietkowski lata, gdy - bez przekonania - studiował astronomię.
rozwiń zwiń