"Ilekroć spotykałem Szymanowskiego, nie umiałem opanować w sobie pewnego uczucia onieśmielenia. Nikt przedtem ani potem nie robił na mnie tego wrażenia - człowiek znany mi od tak dawna działał w ten sposób, że w jego obecności zapominam języka w gębie" - tak o Karolu Szymanowskim pisał Jarosław Iwaszkiewicz.
Starszy od poety o 12 lat kuzyn był niezwykle ważną postacią w życiu autora "Sławy i chwały". Dla małego Jarosia - jak go nazywano w domu - wizyty w Tymoszówce Szymanowskich, spotkania z kompozytorem i jego rodziną w Warszawie, Elizawetgradzie, Kijowie, Odessie stanowiły ważne wydarzenia w dzieciństwie i młodości.
Stopniowo z pozycji młodszego ucznia Iwaszkiewicz przeistaczał się w partnera dyskusji o sztuce z Katotem - jak rodzina nazywała z kolei kompozytora. W pewnym momencie on i Szymanowski współpracowali przy tworzeniu opery "Król Roger". Tuż po śmierci kuzyna poeta napisał cykl "Sonetów sycylijskich", w których postać zmarłego kompozytora i jego muzyka odgrywają niezwykle istotną rolę. A po latach, tworząc postać Edgara Szyllera - jednego z bohaterów powieści "Sława i chwała" - jeszcze raz zmierzył się z "tajemnicą Szymanowskiego".
O tym, co łączyło, a czasami też różniło Katota i Jarosia, w 140. rocznicę urodzin kompozytora "Źródła Aretuzy" w audycji opowiedział Radosław Romaniuk - historyk literatury, autor dwutomowej biografii Iwaszkiewicza "Inne życie". Posłuchaliśmy także z naszego radiowego archiwum, jak sam poeta wspominał Szymanowskiego i jego rodzinę.
26:45 2022_10_07 21_30_16_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Katot i Jaroś, czyli Szymanowski i Iwaszkiewicz (Strefa literatury/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: Radosław Romaniuk (historyk literatury, autor dwutomowej biografii Iwaszkiewicza "Inne życie")
Data emisji: 7.10.2022
Godzina emisji: 21.30
kor