Dwójka na Igrzyskach Wolności. "Literatura bywa częścią przestrzeni politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2024 14:18
- Prędzej mamy do czynienia z sytuacją, że ktoś coś wyczyta, wyciągnie jakiś kontekst i na siłę będzie go eksplorował, niż autor tą literaturą zamierza faktycznie coś zmienić. Niemniej literatura, czy tego chce, czy nie, znajduje się w przestrzeni politycznej - mówił Rafał Gawin z Łódzkiego Domu Literatury podczas audycji nadawanej z Igrzysk Wolności.
Panel dyskusyjny pod hasłem Czytelnictwo jako oręż demokracji w ramach Igrzysk Wolności w Łodzi zainspirował temat specjalnego wydania Strefy literatury
Panel dyskusyjny pod hasłem "Czytelnictwo jako oręż demokracji" w ramach Igrzysk Wolności w Łodzi zainspirował temat specjalnego wydania "Strefy literatury"Foto: Shutterstock

Podczas odbywających się w Łodzi Igrzysk Wolności zaplanowano m.in. panel dyskusyjny pod hasłem "Czytelnictwo jako oręż demokracji". Zainspirował on naszą audycję pod nieco przeformułowanym tytułem - "Literatura jako narzędzie demokracji".


Posłuchaj
58:35 Dwójka strefa literatury 20.10.2024.mp3 Igrzyska Wolności w Łodzi. Rozważania nad literaturą i demokracją (Strefa literatury/Dwójka) 

Prawo do czytania

- System demokratyczny ma pewne zapisy prawa, ale będą one martwe, jeżeli nie będziemy dbali o to, żebyśmy jako społeczność mieli kompetencję do tego, aby z tych zapisów korzystać. W takim kontekście Amerykanie już od lat mówią o prawie do czytania. Oznacza ono tyle, że każde dziecko ma prawo do tego, by być nauczonym czytania, ponieważ jest to narzędzie, które umożliwia nam korzystanie z naszych praw wyborczych i innych demokratycznych praw - tłumaczyła Maria Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania, wieloletnia wydawczyni.

Badania, które wiele mówią

Robert Piaskowski, szef Narodowego Centrum Kultury, zacytował z kolei badania Uniwersytetu w Göteborgu, które mówią o wzroście autokracji na świecie. - Właściwie 75 proc. całej ludzkości żyje w społeczeństwach autokratycznych. Cofnęliśmy się pod tym względem do 1997 roku. Wiążę to też z pojęciem demokracji czy umiejętnością rozumienia tekstu. Wyniki badań Oxford Internet Institute z 2022 r. wskazują wprost, że osoby, które regularnie czytają literaturę faktu, są mniej podatne na teorie spiskowe i fake newsy - przekonywał.

Czytaj także:

Igrzyska Wolności to wydarzenie, które co roku przyciąga ludzi ciekawych świata, spragnionych otwartych dyskusji i nowych idei. To miejsce rozmowy na temat najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją współczesne społeczeństwa Zachodu, a także przestrzeń twórcza dla ludzi kultury, biznesu i życia publicznego.

Organizatorami są przedstawiciele Liberte - organizacji pozarządowej zrzeszającej osoby połączone takimi ideami jak demokracja liberalna, społeczeństwo otwarte i państwo prawa. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Miasto, Europa, Przyszłość!".

Polskie Radio jest partnerem strategicznym wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Robert Piaskowski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Rafał Gawin (poeta, instruktor w Łódzkim Domu Literatury), Maria Deskur (Fundacja Powszechnego Czytania), Łukasz Orbitowski (pisarz)

Data emisji: 20.10.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor


Czytaj także

Sztuczna inteligencja i migracja. Jakie wyzwania stoją przed społeczeństwami Zachodu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 13:12
Wyzwania związane ze sztuczną inteligencją i migracją były tematem debaty prowadzonej w ramach Igrzysk Wolności trwających w Łodzi. Gośćmi Karola Surówki byli Katarzyna Szymielewicz (dyrektorka ds. strategii i rzecznictwa, prezes Fundacji Panoptykon), Adam Sawicki (Discovery), Magdalena Baran (filozof) i Hanna Machińska (prawniczka i była zastępczyni rzecznika praw obywatelskich). Patronem głównym Igrzysk Wolności jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciel 2040. Jak powinna wyglądać przyszłość tego zawodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2024 11:57
W ciągu najbliższych 20 lat polski system edukacji może zmagać się z poważnym kryzysem kadrowym. Obecnie tylko 4 proc. młodych Polaków uważa zawód nauczyciela za swój wymarzony, co stawia pytanie – kto, czego i jak będzie uczył w szkole przyszłości? Rozmowa z Agnieszką Wrzesińską oraz Katarzyną Nabrdalik na Igrzyskach Wolności.  
rozwiń zwiń