"Kos kos jeżyna". Sytuacje graniczne w powieści Tamty Melaszwili

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2025 15:00
"Czy to moja wina, że mam taki charakter?" - pyta Etero, bohaterka powieści "Kos kos jeżyna". Obcesowa i uparta, namiętna i kobieca do bólu, umie postawić na swoim. I trudno jej za to nie kochać.
Tamta Melashvili - autorka powieści Kos kos jeżyna.
Tamta Melashvili - autorka powieści "Kos kos jeżyna".Foto: © Nata Sopromadze

W drugiej połowie 2024 roku, kiedy władze w Tbilisi spróbowały pogrzebać marzenia o europejskiej przyszłości kraju, na polskim rynku wydawniczym pojawiły się dwie gruzińskie świeżynki - poza wspomnianym "Kosem" antologia opowiadań "Jeszcze ciemniej".

Obie książki ukazują bezkompromisowe oblicze współczesnej literatury gruzińskiej i jej pełnokrwistych bohaterów.

Posłuchaj
58:27 2025_02_09 11_00_01_PR2_Strefa_literatury.mp3 "Kos kos jeżyna". Sytuacje graniczne w powieści Tamty Melaszwili (Dwójka/ Strefa literatury)

 

Literatura gruzińska 

- W ciągu ostatnich trzech dekad literatura gruzińska obraca w proch i pył paradygmat ciekawostki etnograficznej, w jaki wepchnęło ją imperium, oraz znajduje własny, nieposkromiony język, którym głośno i dobitnie mówi o sobie tu i teraz - podkreśla Magdalena Nowakowska, tłumaczka powieści "Kos kos jeżyna" Tamty Melaszwili i redaktorka antologii "Jeszcze ciemniej", gościni kolejnej "Strefy Literatury".

"Kos kos jeżyna" to książka o samotności, poszukiwaniach i zbliżeniach - nie tylko z innymi ludźmi, ale i ze sobą samym.  Opowiada o sytuacjach granicznych, sytuując się w scenerii gruzińskiej prowincji.

Czytaj także:

***

Magdalena Nowakowska

Magdalena Nowakowska jest kartwelolożką, antropolożką, animatorką kultury i tłumaczką literatur. Jej dorobek to kilkanaście przykładów beletrystycznych, poetyckich i naukowych. Teksty zostały opublikowane zarówno w Polsce, jak i Gruzji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Marcin Gaczkowski

Data emisji: 9.02.2025

Godz. emisji: 11.00

wydwnictwo/zch

Czytaj także

Kto wygrał walkę na opowieści o Puszczy Białowieskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 12:00
"Las ukształtowany bez udziału człowieka" czy "cud przyrody powstały na skutek działalności człowieka"? Kto tworzył i kto wygrał walkę na opowieści o Puszczy Białowieskiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okręt Błaznów - od 400 lat na międzynarodowych wodach literatury

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2025 12:00
Uwaga uwaga, do karnawałowej "Strefy literatury" wpłynął "Okręt Błaznów". To tytuł społecznej satyry, którą u progu XVI wieku opublikował niemiecki humanista Sebastian Brant.
rozwiń zwiń