Literackie świadectwa Gułagu. Serwis specjalny Polskiego Radia
Był synem popa i nauczycielki, studiował prawo na uniwersytecie moskiewskim. W wieku 22 lat został aresztowany za udział w kolportażu tzw. "testamentu Lenina" i skazany na trzy lata przymusowych robót: w łagrach koło Wiszery na północnym Uralu, potem przy budowie kombinatu chemicznego w Bierieznikach.
Wrócił do Moskwy, zajął się dziennikarstwem, zaczął pisać. Powstają wiersze, eseje i najprawdopodobniej pierwsze teksty, które później zbiorą się na cykl "Opowiadań kołymskich".
W 1937 roku, na fali wielkiego terroru, został aresztowany po raz wtóry i skazany – tym razem na pięć lat pracy w najcięższym miejscu sowieckich katorg: na Kołymie. Kolejny wyrok, dziesięć lat, otrzymał "z donosu", za określenie Iwana Bunina "klasykiem literatury rosyjskiej"... Dopiero w połowie lat 50. udało mu się wyjechać z Kołymy.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której mówiliśmy o życiu Szałamowa ("los radzieckiego Hioba"), jego religijności ("w łagrze chyba stracił wiarę"), o tłumaczeniu jego opowiadań na język polski. Osobnym wątkiem było spojrzenie na twórczość tego pisarza oczami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: prof. Tadeusz Klimowicz (Uniwersytet Wrocławski), dr. hab. Arkadiusz Morawiec (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 2.07.2017
Godzina emisji: 18.00
jp/mc