"Popioły" Wajdy. Rozczarowanie Napoleonem w głębokim PRL
Mija właśnie 150. rocznica urodzin dramaturga, poety, twórcy nowoczesnego polskiego teatru, a także malarza. Utwory Wyspiańskiego należą do najważniejszych w historii polskiej dramaturgii i były inspiracją dla wielu twórców, nie tylko teatralnych. W styczniu 1973 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się premiera "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
- "Pewnego dnia zrobię film z "Wesela". To jest dla mnie zupełnie jasne", tak na początku lat 60. zanotował Andrzej Wajda w swoim notatniku. To był też ciekawy okres – taki czas bez filmów troszeczkę, już po "Niewinnych czarodziejach" i "Samsonie". Andrzej Wajda ma kilka pomysłów, m.in. jeden z tych legendarnych projektów "Przedwiośnia", i wtedy też chodzi mu po głowie "Wesele". Wyspiański już wtedy był tak naprawdę duchowym patronem jego twórczości. Tylko że Wajda chciał, aby to był inny Wyspiański, żeby odejść od Wyspiańskiego teatralnego, i wydawało mu się, że takim najprostszym sposobem jest zrobienie współczesnego "Wesela" - opowiadała Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej.
Na jednym z festiwali filmowych Andrzej Wajda został zagadnięty przez wielkiego Elię Kazana, jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina, co to za doskonały scenarzysta napisał mu scenariusz do "Wesela"...
Poza tym w audycji: jakie pomysły na uwspółcześnienie dramatu Wyspiańskiego mieli dwaj zaprzyjaźnieni z Wajdą pisarze: Andrzej Kijowski i Jerzy Andrzejewski? Dlaczego pierwotnie reżyser chciał zacząć zdjęcia od końca, czyli od chocholego tańca? Zapraszamy do wysłuchania.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Maja Komorowska, Ewa Ziętek, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak (aktorzy), Stanisław Radwan (kompozytor), Maciej Maria Putowski (scenograf), Katarzyna Wajda (krytyk filmowa)
Data emisji: 13.01.2019
Godzina emisji: 20.00
pg/jp