Marcin Kostrzyński pomiędzy zachwytem nad przyrodą a obawą, że to się kończy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 17:42
- Zawsze bardzo się boję, by nie straszyć ludzi. Sam taki jestem, że jak mam do czynienia ze złym prorokiem, to wolę go nie słuchać, bo jest to obciążające i niekomfortowe - mówił w Dwójce Marcin "z lasu" Kostrzyński, autor filmów i książek przyrodniczych.
Marcin Kostrzyński podczas nagrań jednego z programów dla młodzieży w 2015 roku.
Marcin Kostrzyński podczas nagrań jednego z programów dla młodzieży w 2015 roku. Foto: Ireneusz Sobieszczuk/PAP

Od jesieni będziemy spotykać się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca z autorami literatury faktu: reportażystami, dokumentalistami, autorami dokumentów historycznych i biografii. Pierwszym gościem nowego cyklu "To fakt" w ramach "Strefy literatury" był Marcin Kostrzyński - dziennikarz, autor książek i operator kamery.

Posłuchaj
59:43 Dwójka strefa literatury 29.09.2024.mp3 Marcin Kostrzyński o etycznym filmowaniu przyrody i edukacji ekologicznej (Strefa literatury/Dwójka) 

Puszcza Białowieska vs zmiany klimatu

- Całą moją twórczość zawodową staram się wyważ pomiędzy zachwytem nad przyrodą a obawą, że to się kończy. Każdy kto był 20 lat temu w Puszczy Białowieskiej i pojedzie tam teraz zobaczy zmiany klimatu na własne oczy. Widać to jak przez lupę. Tam już nie ma świerka. Ta wspaniała puszcza z genialnymi firanami świerkowymi już właściwie nie istnieje... - skonstatował miłośnik przyrody i edukator.

Etyczne filmowanie przyrody i edukacja ekologiczna

Cała nadzieja na zmianę myślenia i stosunku do natury w przyszłych pokoleniach Polaków. Dlatego spotykam się rocznie z ponad dziesięcioma tysiącami dzieci. Pokazuję filmy, opowiadam historie, przybliżam tajemnice dzikiej przyrody. Nadal wierzę w zmianę. Tylko ostracyzm społeczny może odmienić obecny stan rzeczy. Trudno o niego w coraz bardziej samolubnym świecie. Lecz nadal mam nadzieję - tak o polowaniach pisze w książce "Gawędy o wilkach i innych zwierzętach" Marcin Kostrzyński, były myśliwy.

Z autorem videobloga "Marcin z Lasu" rozmawialiśmy m.in. o tym, jak powinna wyglądać edukacja ekologiczna, na czym polega etyczne filmowanie przyrody i co mają do tego myślistwo, dziki, wilki i inne zwierzęta.

*** 

Tytuł audycji: Strefa literatury - "To fakt"

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Marcin Kostrzyński (autor filmów i książek przyrodniczych, miłośnik przyrody, edukator, dziennikarz, operator kamery)

Data emisji: 29.09.2024

Godz. emisji: 11.00

pg

Czytaj także

Dlaczego Puszcza Bukowa nie jest parkiem narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2024 13:00
Puszcza Bukowa to kompleks leśny, który leży na wschodnim brzegu rzeki Odry, tuż obok Szczecina. To jedna z największych zielonych przystani w tej okolicy, niezwykle malownicza, pełna wąwozów, stromych wzgórz i dolin, przez które płyną leśne strumyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w środowisku przyrodniczym i tzw. milcząca wiosna

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 11:56
Kolejne spotkanie z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poświęcone było zmianom w środowisku przyrodniczym. Z ornitologiem porozmawialiśmy m.in. o nowych ptasich zwyczajach.
rozwiń zwiń