Do Krakowa przyjechali wybitni poeci, pisarze, krytycy i uczeni z jedenastu krajów, w tym jeden z nestorów poezji amerykańskiej Philip Levine. Nie wszyscy oni byli, jak Lourie, zatrudnieni w charakterze szofera przez mafię, czy aresztowani przez KGB. W życiu wielu wspaniała literatura splatała się jednak z dramatyczną biografią. Najwybitniejszy żyjący poeta języka hiszpańskiego, Juan Gelman z Argentyny musiał na przykład przepracować śmierć syna i synowej, wyrzuconych przez żołnierzy junty z samolotu do morza...
Do trudnych konfrontacji ze współczesną rzeczywistością skłania tytuł i temat przewodni 3. Festiwalu Miłosza, czyli "Ziemia Ulro". - To kraina wyjałowienia, wygnania, utraty "drugiej przestrzeni" przez napór racjonalizmu, kruszącego fundamenty religii i duchowości. Problem wyjątkowo aktualny w epoce powszechnego konsumpcjonizmu - mówi Jerzy Illg. W jaki sposób ów temat udało się przełożyć na program imprezy, w której znalazło się miejsce na wątki historyczne, metafizyczne i biograficzne, wyjaśnia dyrektor Festiwalu w załączonym nagraniu.
W "Poranku Dwójki" wysłuchaliśmy także rozmowy Wojciecha Włodarczyka i Beaty Stylińskiej z Izabelą Kłosińską, przewodniczącą jury 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, która skomentowała wyniki Konkursu. Zachęcamy do wysłuchania fragmentu audycji.
Zwycięzcami zostali sopranistka Olga Busuioc z Mołdawii i bas Anatoli Sivko z Białorusi zostali. Jury przyznało również w kategorii głosów kobiecych II nagrodę - Giuseppinie Bridelli z Włoch (mezzosopran) - i III nagrodę - Annie Patalong z Wielkiej Brytanii (sopran), a w kategorii głosów męskich II nagrodę - Pavlowi Piatrou z Białorusi (tenor) - i III nagrodę - Alexei’owi Botnarciucowi z Mołdawii (bas). Olga Busuioc została również laureatką Nagrody Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki za najlepsze wykonanie arii Stanisława Moniuszki.
Polscy artyści triumfowali w puli nagród specjalnych. Nagrodę im. Marii Fołtyn dla najbardziej obiecującego polskiego głosu otrzymała Anna Terlecka-Kierner (sopran), Nagrodę im. Jana Kiepury za najlepsze wykonanie utworu polskiego odebrał Łukasz Goliński (bas-baryton), a Nagrodę im. Ady Sari dla najlepszego sopranu koloraturowego przyznano Joannie Moskowicz (sopran).