Nela Rubinstein – być żoną muzycznego geniusza

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 11:50
- W młodości uczyła się gry na fortepianie, ale umiała zagrać tylko jeden utwór: "Pieśń wiosenną". Po kilku taktach wybuchała śmiechem. My śmialiśmy się także, bo grała to tak dramatycznie - wspominała w Dwójce córka Anieli i Artura Rubinsteinów, Alina.
Audio
  • Anielę Młynarską-Rubinstein wspominały Ewa i Alina Rubinstein oraz Ewa Osińska i Adriana Godlewska-Młynarska (Dwójka/Opowieści po zmroku)
Aniela i Artur Rubinstein
Aniela i Artur RubinsteinFoto: PAP

Alina Rubinstein dodała, że matka jej miała znakomite wyczucie muzyczne. Jak powiedziała, Arturowi Rubinsteinowi w sprawach artystycznych zawsze zależało na opinii żony. - Ojciec nie wyobrażał sobie, by mógł poślubić kogoś, kto by znał się na muzyce lepiej niż ona - powiedziała.

Sama Nela Rubinstein wiedziała, że bez muzyki nie mogłaby żyć. - Nawet po śmierci męża dom mój pozostawał dla niej zawsze otwarty - mówiła w wywiadzie dla Polskiego Radia. Drugą bardzo ważną sprawą w życiu Neli Rubinstein była rodzina, zakorzenienie w jednym miejscu. - Mimo rozlicznych wyjazdów starałam się, by dzieci miały dom, by się nie włóczyły - opowiadała. Alina Rubinstein śmiała się, że jej matka "udomowiła" swojego męża. - Bo ojciec był typem muzyka wędrownego, wagabundy - powiedziała.

23 kwietnia prochy Anieli Młynarskiej-Rubinstein spoczęły na warszawskich Powązkach. To w Warszawie, pod okiem ojca Emila Młynarskiego, dyrygenta i kompozytora, który współtworzył Filharmonię Narodową i kierował nią, dorastała przyszła żona Artura Rubinsteina. Zaręczyła się z nim także w stolicy, a świadkiem tej chwili był pomnik Fryderyka Chopina.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz córek - Ewy i Aliny - Anielę Młynarską-Rubinstein wspominały również Ewa Osińska i Adriana Godlewska-Młynarska. Usłyszymy ponadto archiwalne nagrania wywiadów z Nelą i Arturem Rubinsteinami. Audycję przygotowały Anna Skulska i Róża Światczyńska.

Czytaj także

Młynarscy. Rodzina muzycznych talentów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 14:30
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że Wojciech Młynarski, Emil Młynarski - współtwórca Filharmonii Narodowej - oraz perkusista Jan Młynarski to przedstawiciele tej samej, wyjątkowo dla polskiej kultury zasłużonej rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdążyć opowiedzieć i zdążyć wysłuchać

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 18:18
- Na marginesie tej książki i Świąt apeluję do wszystkich, by powyciągali z szuflad stare zdjęcia i dokumenty. Nie każdemu zdaży się taki słuchacz jak Robert Jarocki i nie każdy ma takie zbiory jak Roman Jasiński, ale jestem pewien, że wśród tych pamiątek będzie wiele cennych rzeczy dla rodzin - mówiłdyrektor PIW-u Rafał Skapski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Rubinstein Piano Festival

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 09:29
W dniach 22-27 kwietnia 2013 odbędzie się festiwal poświęcony pamięci słynnego pianisty.Koncerty, wystawy i prelekcje festiwalowe odbywać się będą w Łodzi, Piotrkowie Tryb., Skierniewicach, Wieluniu, Rawie Maz., a także w Częstochowie - w tamtejszej filharmonii im. B. Hubermana, przyjaciela A. Rubinsteina.
rozwiń zwiń