Polskie wino z Kalifornii, które stworzyło Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:15
Wszystko zaczęło się w czasach amerykańskiej prohibicji, gdy jego ojciec nauczył się wyrabiać wino owocowe. On, wygrywając pół wieku później degustację w Paryżu, obalił mit, że Francuzi nie mają sobie równych w produkcji win. 
Audio
  • Mistrz od wina, czyli spotkanie z Warrenem Winiarskim (Droga przez mąkę/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Jennifer McCallum

Gościem audycji "Droga przez mąkę" był jeden z najsłynniejszych na świecie producentów win, z pochodzenia Polak. - Mój ojciec wyrabiał wino w czasach prohibicji. To było legalne, bo prawo pozwalało na zrobienie 700 litrów wina na własne potrzeby. Ojciec nigdy takiej ilości nie wyprodukował. Zająłem się tym ja, po latach - powiedział w Dwójce Warren Winiarski.

Gość audycji opowiedział o swoje drodze do sukcesu, który odniósł 14 maja 1976 r. w Paryżu. Wtedy to w szranki stanęły wina francuskie i amerykańskie. Kilkunastu sędziów, wyłącznie Francuzów, degustowało trunki, nie znając ich pochodzenia. Werdykt wstrząsnął całym światem winiarskim. Najlepsze okazało się wino kalifornijskie Winiarskiego.

"Stag’s Leap Cabernet Sauvignon 1973", pokonując najdroższe i najwybitniejsze francuskie châteaux, przeszło do legendy. Butelka tego wina wystawiana jest w Smithsonian's National Museum of American History jako jeden z "101 przedmiotów, które stworzyły Amerykę". O kulisach drogi na ten szczyt opowiada w nagraniu audycji Warren Winiarski.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emsji: 12.00

mko/jp

Czytaj także

Twarda wędzonka czy bigos. Co jadał Don Kichot?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:50
- To rzadki przypadek powieści, w której bohater już w pierwszym rozdziale na pierwszej stronie tekstu jest charakteryzowany przez to, co jada - o kuchni w powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" Miguela de Cervantesa opowiadała w Dwójce Wanda Klenczon.
rozwiń zwiń