W jaki sposób zbierano wówczas grzyby? Dlaczego poddawano obróbce termicznej sałatę? Które części ryb się jadało? Gościem "Drogi przez mąkę" była Małgorzata Buttitta – autorka książki "W dawnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego".
25:20 Dwójka droga przez mąkę 20.11.2022.mp3 W dawnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego (Droga przez mąkę/Dwójka)
Historycznie Wielki Gościniec Litewski łączył Wielkie Księstwo Litewskie z Koroną Polską, a ściślej dwa kluczowe miasta – Warszawę i Wilno. Dziś ta wyjątkowa trasa jest szlakiem turystycznym. Można na nim podziwiać wiele zabytkowych, historycznych obiektów i miejsc.
Trasa Wielkiego Gościńca Litewskiego rozpoczyna się na Krakowskim Przedmieściu 25 w Warszawie, to tam przed laty działał punkt Poczty Saskiej. Szlak prowadzi przez wschodnie Mazowsze i urokliwe, a ciągle mało znane Podlasie. Znajdziemy na nim m.in.: Sulejówek, Okuniew, Stanisławów, Dobre, Liw, Sokołów Podlaski, Drohiczyn i Grodno, a w końcu piękne Wilno. Po drodze można spotkać wiele interesujących obiektów, np. miasteczka, osady, szlacheckie zaścianki. Także ślady różnych wyznań i narodowości, zabytkowe kościoły, cerkwie, meczety i synagogi.
***
"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.
Łukasz Modelski omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór pasujący do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.
***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadził: Łukasz Modelski
Gość: Małgorzata Buttitta (autorka książki "W dawnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego")
Data emisji: 20.11.2022
Godzina emisji: 11.00
kor