Zaatakowany przez patriotów za brak patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 18:00
Aleksander Fredro, autor "Zemsty", jednego z klasycznych tekstów o blaskach i cieniach polskiej mentalności, był swego czasu oskarżany o brak patriotycznych uczuć.
Audio
  • "Te wstrętne lektury": "Zemsta" Aleksandra Fredry
Warszawa, 05.03.2013. Daniel Olbrychski jako Cześnik Raptusiewicz podczas próby dla mediów spektaklu Zemsta (Duża Scena Teatru Polskiego w Warszawie).
Warszawa, 05.03.2013. Daniel Olbrychski jako Cześnik Raptusiewicz podczas próby dla mediów spektaklu "Zemsta” (Duża Scena Teatru Polskiego w Warszawie). Foto: PAP/Rafał Guz

Życie Fredry – autora znanych i popularnych dramatów – jest samo w sobie epopeją, barwną opowieścią obejmującą okres od upadku Rzeczpospolitej do lat 70. XIX wieku, do – jak określił to w Dwójce prof. Andrzej Fabianowski – pierwszych, bardzo łagodnych powiewów wolności, która miała nadejść w wieku XX.

Twórczość zrodzona w tak złożonym czasie była, jak się okazuje, oceniana różnie. – W połowie lat 30. XIX wieku Aleksander Fredro został przez tak zwaną patriotyczną opinię literacką bezceremonialnie zaatakowany – mówił prof. Fabianowski. – Zarzucono mu brak patriotyzmu, ponieważ zamiast opłakiwać katastrofy narodowe, on się bawił, pisząc komedie…
Jaka była rzeczywistość czasów Fredry i jak ten świat twórca przedstawiał w swoich utworach? Jak czytać i przedstawiać na scenie dziś najsłynniejszy dramat Fredy, "Zemstę"? Czy szukać w niej pewnego kodu polskości, ilustracji naszych niełatwych narodowych cech?  
W spotkaniu w cyklu "Te wstrętne lektury" uczestniczyli: Dorota Buchwald, prof. Andrzej Fabianowski, Aleksander Naganowski, prof. Edward Potworowski oraz młodzież ze szkół licealnych. Towarzyszli nam również aktorzy: Andrzej Ferenc i Andrzej Mastalerz, w wykonaniu których usłyszeliśmy fragmenty "Zemsty".
Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

 

Uczestnicy
Uczestnicy audycji z cyklu "Te wstrętne lektury" poświęconej "Zemście" Aleksandra Fredry. Fot. Grzegorz Śledź/PR2
Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Goethe jak Morrison?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 17:00
- Romantycy najbardziej kochali siebie, zwłaszcza siebie w oczach kobiet. Traktowali je jako katalizator, który uruchamiał w nich pewne uczucia - ocenia profesor Andrzej Makowiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam pokonani bohaterowie narodowi?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 08:20
150 lat temu wybuchło powstanie styczniowe – wielki zryw narodowo-wyzwoleńczy zakończony straszliwą klęską. Czy chwalić tych, którzy nie zwyciężyli?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franz Kafka w obozie koncentracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:45
Pewnego dnia człowiek budzi się przemieniony w dużego robaka. Bohater innej, chyba najsłynniejszej opowieści – Józef K. zostaje, z niewiadomych mu powodów, aresztowany. W kafkowskim świecie nie ma miejsca na wolność…
rozwiń zwiń