"Krzyżacy" walczą o polską demografię

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 12:31
Słynna powieść Sienkiewicza odbierana jest powszechnie jako alegoria relacji polsko-niemieckich. Tymczasem, jak mówił w Dwójce literaturoznawca, "Krzyżacy" dotykają również kwestii zaskakująco współczesnych...
Audio
  • Dyskusja uczniów i badaczy literatury o "Krzyżakach" Henryka Sienkiewicza (Dwójka/Te wstrętne lektury)
Inscenizacja oblężenia Malborka, Malbork, 21.07.2011. Widowisko wyreżyserował Bogusław Wołoszański.
Inscenizacja oblężenia Malborka, Malbork, 21.07.2011. Widowisko wyreżyserował Bogusław Wołoszański.Foto: PAP/Adam Warżawa

Wielka opowieść o walce z nawałą krzyżacką kolejną, ku pokrzepieniu serc pisaną, historią o zwycięstwie nad tymi, którzy zagrażają ojczyźnie? W jakiejś mierze można "Krzyżaków" i tak - za pokoleniami krytyków i czytelników - odbierać. Ale warto spojrzeć na popularne lektury z innego, nowego punktu widzenia. Warto czasem do znanych, niestety często zbanalizowanych interpretacji dorzucić coś jeszcze.

- W przeciwieństwie do "Trylogii" największą wartością w "Krzyżakach" jest ziemia i kobieta - mówił w Dwójkowej audycji z cyklu "Te wstrętne lektury" prof. Ryszard Koziołek. Według literaturoznawcy, Sienkiewicz próbował w tej powieści stworzyć coś w rodzaju mitu założycielskiego dla społeczeństwa szlacheckiego. - W tej prostej, a fundamentalnej mitologii chodzi o to, by mieć ziemię, mieć plon i spłodzić dzieci - wyjaśniał badacz, zwracając uwagę na paradoksalną sytuację podobieństwa "polityki demograficznej" w "Krzyżakach" do tej, z którą mamy do czynienia współcześnie.

W audycji Hanny Marii Gizy uczniowie oraz badacze literatury dyskutowali o słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. W spotkaniu udział wzięli: prof. Wojciech Iwańczak, prof. Ryszard Koziołek, Andrzej Ferenc oraz uczniowie warszawskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. St. I. Witkiewicza przy Elbląskiej 51 oraz Gimnazjum z Odziałami Dwujęzycznymi nr 42 przy ul. Twardej.

 

Czytaj także

Franz Kafka w obozie koncentracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:45
Pewnego dnia człowiek budzi się przemieniony w dużego robaka. Bohater innej, chyba najsłynniejszej opowieści – Józef K. zostaje, z niewiadomych mu powodów, aresztowany. W kafkowskim świecie nie ma miejsca na wolność…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaatakowany przez patriotów za brak patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 18:00
Aleksander Fredro, autor "Zemsty", jednego z klasycznych tekstów o blaskach i cieniach polskiej mentalności, był swego czasu oskarżany o brak patriotycznych uczuć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sąd uczniów nad Raskolnikowem: kara być musi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 16:00
Co nas tak pociąga w lekturze "Zbrodni i kary”? Czy jej warstwa kryminalna, czy romansowa, czy psychologiczne wgłębianie się w osobowość bohaterów? A może wszystko naraz?
rozwiń zwiń