Art Nouveau i ekologia

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 18:00
Dzięki funduszom z budżetu kulturalnego UE instytucje z 14 miast łączą siły, by zachęcić do zgłębiania nie tylko historii sztuki, lecz także ochrony środowiska.
Renowacja Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich to, obok Art Nouveau i Ekologia, jedno z przedsięwzięć, które mogły zaistnieć dzięki funduszom z budżetu kulturalnego UE
Renowacja Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich to, obok "Art Nouveau i Ekologia", jedno z przedsięwzięć, które mogły zaistnieć dzięki funduszom z budżetu kulturalnego UEFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jeszcze pół roku trwać będzie projekt "Art Nouveau i ekologia". To wynik kolejnej z inicjatyw organizacji Sieć Art Nouveau, której siedzibę znajdziemy w Brukseli. O początkach i założeniach projektu opowie jego koordynatorka Anne-Sophie Buffat.

Dzięki funduszom europejskim otworzy się dla zwiedzających w nowej odsłonie Stara Pomarańczarnia. Zaprojektował ją w XVIII wieku królewski architekt włoskiego pochodzenia Dominik Merlini. W efekcie przeprowadzonych prac w budynku Starej Pomarańczarni powstanie Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta. W Foyer oraz Ogrodzie Zimowym zostanie zaprezentowana Królewska Kolekcja Rzeźby na tle niedawno odkrytych malowideł według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, klasycystycznego architekta i dekoratora wnętrz. Będzie to miejsce, gdzie historia styka się z nowoczesnością dzięki obecności multimediów. O tym w rozmowie Katarzyny Nowak z  Hanną Migdalską - zastępcą dyrektora do spraw konserwatorsko-technicznych i Izabelą Zychowicz - kierownikiem ośrodka muzealnego.

Unijny program Modul Dance umożliwia współpracę 20 grup artystycznych, zajmujących się współczesnym teatrem tańca. "Planites” - to tytuł spektaklu, który powstał w koprodukcji włosko-greckiej, a zrealizowała go ateńska formacja Aerites. Spektakl opowiada o dwóch niezwykle ważnych dziś w Europie kwestiach - imigracji i tożsamości. Autorami przedstawienia są grecka choreografka Patricia Apergi  oraz włoski dramaturg i teoretyk tańca Roberto Fratini, z którym porozmawia Federeco Taddia z mediolańskiego Radia 24.

A o tym, jakie tematy dotyczące UE znalazły sie w  europejskiej prasie, nasi korespondenci z Rzymu, Londynu i Berlina.

Na audycję "Magazyn europejski" zapraszamy w sobotę (15.11) w godz. 13.30-14.00. Program poprowadzi Katarzyna Nowak.

mm/jp

Czytaj także

Żyrardów doczekał się Muzeum Liniarstwa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 20:59
Do otwartego dwa tygodnie temu Muzeum Lniarstwa im. Philippe'a de Girarda w Żyrardowie wybrała się z mikrofonem Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, a oprowadzał ją Jacek Grzonkowski. Relacja w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łączy nas Bałtyk

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 17:00
- Architektura miast nadbałtyckich ma wiele wspólnych elementów - mówił w Dwójce dr Joerg Hackmann, jeden z opiekunów projektu Baltic Sea History.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków kiedyś był Trójmiastem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 17:10
Jak wyglądał Kraków, zanim zyskał prawa miejskie, a jak w epoce Wita Stwosza - o tym przekonać się można odwiedzając wystawę "Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń".
rozwiń zwiń