Wenezuelski patent muzyczny w Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 22:35
Superar – to nazwa projektu wspierającego rozwój muzyczny dzieci z gorszych środowisk w Austrii, Szwajcarii, Bośni, Rumunii i na Słowacji.
Audio
  • Wenezuelski patent muzyczny w Rumunii (Magazyn europejski/Dwójka)
Gustavo Dudamel, jeden z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia, to wychowanek wenezuelskiego El Sistema. Czy Superar okaże się podobną kuźnią talentów w Europie Środkowo-Wschodniej?
Gustavo Dudamel, jeden z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia, to wychowanek wenezuelskiego El Sistema. Czy Superar okaże się podobną kuźnią talentów w Europie Środkowo-Wschodniej?Foto: Gustavo Dudamel, lic. CC (wikipedia)

Twórcy przedsięwzięcia zainspirowali się programem El Sistema, stworzonym 40 lat temu w Wenezueli przez Jose Abreu. Chciał on pomóc dzieciom żyjącym w skrajnym ubóstwie, często na ulicy. Uczenie ich muzyki otwierało przed nimi nowe horyzonty. Projekt Superar, stworzony przez organizacje ze świata kultury i działalności społecznej – Caritas Austria, Wiener Konzerthaus i Wiedeński Chór Chłopięcy, również ma na celu wzbogacenie życia dzieci, które na co dzień nie mają okazji do muzykowania, pozbawione są dostępu do kultury. O swoich doświadczeniach z pracy z dziećmi opowiada pracująca w Rumunii australijska dyrygent chóralna, Elena Andrews, a o założeniach i działalności programu opowiedział dyrektor Superar w Wiedniu, Angelika Losek.

Komisja Europejska zatwierdziła właśnie wartą 14 mln euro budowę centrum kulturalno-kongresowego Jordanki w Toruniu. Sześć lat temu pracownia Menis Architektos z Hiszpanii wygrała konkurs na projekt tego budynku. Budowa centrum rozpoczęła się w 2013 roku. Obecnie odbywają się tam prace wykończeniowe. - Pierwsze koncerty i inne wydarzenia kulturalne planowane są na przełom listopada i grudnia - opowiadał Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Wsparcie dla migrantek spodziewających się dziecka w Polsce i młodych mam z różnych stron świata – taki jest cel projektu „Jestem mamą w Polsce”. W jego ramach odbywają się zajęcia zarówno dla migrantek, jak i polskiego personelu medycznego. O różnicach kulturowych związanych z narodzinami i wychowywaniem dziecka mówiła Karolina Czerwińska – koordynatorka przedsięwzięcia.
Sankcje UE wobec Rosji – to jeden z najważniejszych w tym tygodniu tematów w prasie europejskiej. Między innymi temu tematowi poświęcone było spotkanie szefów rządów Czech, Słowacji i Austrii, o którym opowiedział Paweł Szukała.

***

Nazwa audycji: Magazyn europejski
Prowadził:
Katarzyna Nowak
Data emisji:
31.01.2015
Godzina emisji:
13.30

mm/mc/mm

Czytaj także

Włoski mistrz bierze się za Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 18:17
- Poznałem go w młodości na Lazurowym Wybrzeżu. Pozwolił mi wejść na czereśnię i zebrać owoce - wspominał polskiego pisarza Luca Ronconi, jeden z najwybitniejszych włoskich reżyserów teatralnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szekspir o stosunkach polsko-niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 14:10
- Ten spektakl opowiada o dwóch narodach, o naszym współistnieniu i naszej wrogości - mówi Wilfried Schulz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody za muzyczne przekraczanie granic

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 13:44
14 stycznia odbędzie się wielka gala wręczenia nagród EBBA - European Border Breakers Awards. To wyróżnienia przyznawane muzykom, których twórczość przekroczyła granice państw.
rozwiń zwiń