Powojenna tożsamość Pomorza Zachodniego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 16:53
W "Magazynie Europejskim" mówiliśmy o Muzeum "Centrum Dialogu Przełomy", które powstało na Placu Solidarności w Szczecinie.
Audio
  • Powojenna tożsamość Pomorza Zachodniego (Magazyn europejski/Dwójka)
Dwa i pół roku trwała budowa nowoczesnego gmachu Muzeum Centrum Dialogu Przełomy
Dwa i pół roku trwała budowa nowoczesnego gmachu Muzeum "Centrum Dialogu Przełomy"Foto: PAP/Marcin Bielecki

Będzie to miejsce edukacji historycznej, które m.in. poprzez wystawę pozwoli na przedstawienie w ciekawy i przejrzysty sposób historii Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach 1945-1990. Próbne  otwarcie odbyło się 17 grudnia 2015, a uroczyste będzie 25 stycznia. O tej placówce z jej kierownikiem Agnieszką Kuchcińską - Kurcz rozmawiała Justyna Piernik.

Pozostałe tematy audycji:

- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu - to jedyna tego typu specjalistyczna placówka w Polsce i ewenement w skali świata - Muzeum jest poswięcone instrumentom ludowym jednego kraju, jest profesjonalnie zorganizowane i otwarte dla zwiedzających. W tym roku w Muzeum trwała szeroka modernizacja służąca rozwojowi muzealnych kolekcji i poprawie ich eksponowania. Modernizacja odbywała się w ramach projektu Instrumenty... - zobaczyć i usłyszeć tradycję - została sfinansowana ze środków unijnych. Na czym polega misja Muzeum w Szydłowcu - Z dyrektorką placówki - dr Aneta Oborny spotkała się Beata Stylińska.

- Portal przedstawiający 60 małych miasteczek, dawnych sztetli z pogranicza Polski, Ukrainy i Białorusi uruchomił Ośrodek "Brama Grodzka -Teatr NN" w Lublinie. Ma on zachęcać do odwiedzania tych miejscowości i poznawania ich wielokulturowych tradycji.
Na portalu znajdują się opisy 60 miasteczek, m.in. takich jak Sejny, Knyszyn, Tykocin, Kock, Włodawa, Kazimierz Dolny, Wojsławice w Polsce, Dawidgródek, Stolin, Pińsk, Kobryń, Horodyszcze, Oszmiana na Białorusi oraz Bełz, Żółkiew, Busk, Krzemieniec, Kowel czy Ostróg na Ukrainie. Poza portalem przygotowany został także przewodnik po miasteczkach pogranicza, a także 15 trójwymiarowych makiet tych miejscowości. Słowo "sztetl" (w języku jidysz "miasteczko") symbolizuje unikalną formację kulturową charakterystyczną dla Europy Środkowo-Wschodniej. Małe miasteczka zamieszkiwane wspólnie przez Żydów i chrześcijan różnych narodowości przez setki lat tworzyły oryginalny krajobraz kulturowy naszej części kontynentu. O szczegółach opowiedzieli koordynaorzy projektu Yaron Karol Becker z Tel Avivu oraz Emil Majuk z Teatru NN.

A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej o tym z Brukseli Beata Płomecka.

***

Tytyuł audycji: Magazyn Europejski 

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 19.12.2015

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

Przed Unią Europejską łączyły nas instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:36
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy o projekcie European Music Archeology poświęconym muzycznemu dziedzictwu Europy.
rozwiń zwiń