Ujawnił on skalę inwigilacji, jakiej dopuszczają się amerykańskie służby. Komisja Europejska od jakieś czasu pracowała nad nowym prawem zabezpieczającym dane mieszkańców starego kontynentu, a 29 lutego ogłosiła treść projektów, które mają zabezpieczyć nas przed szpiegostwem. Czy zaprezentowane przez nich rozwiązania będą skuteczne? Jakie jest tło całej sytuacji? I czy zwykły obywatel ma się czym przejmować? Na te pytania odpowiedzieli dr Paweł Litwiński, specjalista prawa ochrony danych osobowych oraz Anna Walkowiak, prawniczka z fundacji Panoptykon.
*
Ostańce próśb - to hasło przedsięwzięcia artystyczno-naukowego, w którego centrum znalazły się miejsca kultu trzech europejskich krajów: Islandii, Norwegii i Polski. W Gdańskiej Galerii Fotografii trwa multimedialna wystawa poświęcona ostańcom, jest także galeria internetowa, połączona z mapą kaplic i kapliczek, a także ich opisami. Czy stan zachowania tych kaplic oddaje religijność i duchowość mieszkańców odwiedzanych regionów? Zapytaliśmy o to Waldemara Elwarta i Aleksandrę Wolter - uczestników projektu.
*
Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się posiedzenie jury Nagrody Miesa van der Rohe ufundowanej przez Komisję Europejską i hiszpańską Fundację Miesa van der Rohe. To wyróżnienie dla twórców architektury europejskiej przyznawane co dwa lata. Jej obecna wartość to 60.000 € - informuje sekretarz nagrody Ivan Blasi.
*
Sytuacja na granicy Grecji z Macedonią oraz dopłaty dla rolników w krajach UE - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Doniesienia gazet francuskich i belgijskich śledzili Marek Brzeziński i Beata Płomecka.
***
Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi: Bartosz Panek
Data emisji: 5.03.2016
Godzina emisji: 15.00
mm/bch