W tych międzynarodowych wymianach uczestniczyło już ponad 180 tys. polskich studentów. Gdyby wszystkie te osoby postanowiły się spotkać, mogłyby dziś założyć średniej wielkości miasto.
Trzem dekadom istnienia programu Erasmus poświęcono specjalne panele, spotkania i dyskusje, które odbyły się na Stadionie Narodowym w Warszawie. O programie opowiadali między innymi: Piotr Dardziński - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Anna Kwiatkowska z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Paweł Poszytek - dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+.
Pozostałe tematy audycji:
Muzeum Warszawy w maju rozpocznie swoją działalność w zmodernizowanych kamienicach na Rynku Starego Miasta. Od kilku lat trwają tam prace remontowe i konserwatorskie, które mają przywrócić stare zabytkowe elementy, ale jednocześnie sprawić, by przestrzeń stała się atrakcyjnym miejscem do zwiedzania. Po remontowanych budynkach oprowadzali nas: Katarzyna Szacińska-Szymeczko i Joanna Dudelewicz z Muzeum Warszawy oraz Robert Wanat - kierownik budowy.
Publikacje, konferencje, współpraca międzynarodowa i działania społeczne, których celem jest propagowanie równouprawnienia płci, to zadania największej w Albanii organizacji walczącej o prawa kobiet. Mowa o Gender Alliance for Development Center z siedzibą w stolicy kraju, Tiranie. Dyrektor Centrum, Mirella Arczimandriti, opowiadał o historii organizacji i jej szczególnych zadaniach w tym kraju.
Budżet UE, polityka imigracyjna i Brexit - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Komentarze niemieckich i brytyjskich gazet śledzili Maciej Wiśniewski i Adam Dąbrowski.
***
Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi: Justyna Piernik
Data emisji: 14.01.2017
Godzina emisji: 15.00
jp/mz