Tożsamości zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 13:00
Podczas niedzielnego spotkania w "Czytelni" nasi recenzenci – Iwona Rusek i Piotr Kofta – sięgnęli po prozę dwojga polskich autorów. Były to: "Trzeba być cicho" Agnieszki Jelonek oraz "Dawki fantomowe" Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego. 
W Dwójce recenzować będziemy książki: Trzeba być cicho Agnieszki Jelonek oraz Dawki fantomowe Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego
W Dwójce recenzować będziemy książki: "Trzeba być cicho" Agnieszki Jelonek oraz "Dawki fantomowe" Wojciecha Chamiera-GliszczyńskiegoFoto: mat. promocyjne

"Trzeba być cicho"

Luna i Theo czują, że ich małżeństwo weszło w okres stagnacji. W nadziei na zmianę wprowadzają się do starego wiejskiego domu, nie sami jednak, lecz z przyjaciółką – przeciwieństwem Luny, kimś pomiędzy dzieckiem a szeptuchą. Pod jej wpływem w Lunie zaczynają odzywać się sekrety z dzieciństwa; domagają się ujawnienia. A przecież chciała tylko poudawać, że jest kimś innym, córką innego ojca, żoną innego męża. Pragnienie, żeby coś się w życiu zmieniło, ziszcza się, ale nie tak, jak sobie wyobrażała. Należało marzyć ostrożnie.

***

"Dawki fantomowe" to utrzymana w tonie wysublimowanej groteski ze świata Rolanda Topora opowieść o zatracie tożsamości, a zarazem o wyzwoleniu spod dominacji drugiej osoby, o odnajdywaniu własnego ja.

Kiedy się poznają, Irena jest stażystką w Szpitalu dla Dzieci ze Schorzeniami Nerwicowymi, Wadami Wymowy oraz Charakteru, a on - Ludwik Strauss, słynny na całą Polskę Ludową psychiatra - jest tego szpitala dyrektorem. Pobierają się, on staje się dla niej nauczycielem i mentorem. Z czasem jednak jego umysł zaczyna trawić choroba, a relacja małżonków ulega zmianie.

(opisy pochodzą od wydawców)

POSŁUCHAJ fragmentów książki "Dawki fantomowe" Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego w interpretacji Grażyny Barszczewskiej >>>>


Posłuchaj
30:04 2022_02_27 12_29_44_PR2_Czytelnia.mp3 Tożsamości zagrożone (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Kollokacja" Józefa Korzeniowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 11:21
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Korzeniowskiego, urodzonego pod koniec XVIII wieku przedstawiciela powieści i dramatu romantycznego, nazywanego najznakomitszym komediopisarzem epoki obok Aleksandra Fredry. Prezentujemy powieść "Kollokacja". Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kuzynka i tłumaczka dzieł Josepha Conrada". Postać Anieli Zagórskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 09:59
- Mówiąc o Anieli Zagórskiej jako kuzynce i tłumaczce dzieł Conrada, nie sposób nie powiedzieć choćby kilku zdań o samym Korzeniowskim - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 Maryna Miklaszewska. O kuzynce Josepha Conrada mówiła także Magdalena Merta. 
rozwiń zwiń