Pamięć i czas w polskiej literaturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:15
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dla Państwa dwie książki młodych, polskich pisarzy: "Nieradość" Pawła Sołtysa oraz "Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego.
Audio
  • "Nieradość" Pawła Sołtysa oraz "Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek Nieradość Pawła Sołtysa i Zaraz będzie po wszystkim Grzegorza Uzdańskiego
Okładki książek "Nieradość" Pawła Sołtysa i "Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza UzdańskiegoFoto: Mat. promocyjne

Paweł Sołtys, znany również jako kompozytor i autor tekstów piosenek, tworzący pod pseudonimem Pablopavo, w swojej książce opisuje próbę uporządkowania czasu przez jej bohaterów. Wszystko się tu pomieszało i bardziej przypomina majaczenie chorego, pijacki sen niż pamięć. Ale jest pamięcią, jest przeszłością, jest tu i teraz. Jak gdyby patrzeć jednocześnie przez okulary do bliży i do dali. Śmierć i dzieciństwo idą ramię w ramię. Wszyscy wirują w zawrotnym danse macabre – tańcu śmierci, który jest korowodem życia. Na Grochowie, w Brnie, na Saskiej Kępie, w galicyjskim miasteczku, "w którym języki były dłuższe od ulic, a szepty głośniejsze niż bicie dzwonów w kościele", w Pińsku, w Kijowie, w Europie Środkowo-Wschodniej.

Grzegorz Uzdański, oprócz pisania książek, zajmuje się nauką etyki w szkole oraz prowadzeniem funpage'a "Nowe wiersze sławnych poetów". Bohaterką jego powieści jest osiemdziesięcioletnia pensjonariuszka domu opieki - pani Jadzia. W miejscu, w którym rytm strzępków życia wyznaczają jedynie posiłki, obchody personelu, wizyty nielicznych już przyjaciół i krewnych oraz oglądanie seriali, nie ma zbyt wielu rozrywek oprócz myślenia. A temu Jadzia oddaje się z całą zawziętością. Swoje losy – przedstawione niechronologicznie – narratorka odsłania przed nami za sprawą retrospekcji. Bohaterka relacjonuje strzępki swojego dzieciństwa przypadającego na drugą wojną światową, dorastania, dawnych, niespełnionych miłości, życia codziennego, pracy w redakcji, wychowania córki i wreszcie trudnych relacji z mężem.

Obie książki będą miały swoją premierę 18 września.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 12.30

mat. prom./pg

Czytaj także

Ireneusz Iredyński - powolne powroty

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 16:36
Bohaterem audycji był poeta, prozaik i dramatopisarz, autor bardzo wielu słuchowisk radiowych, którego 80. rocznica urodzin przypada 4 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura spełnionej apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:28
W audycji "Strefa Literatury" przypadającej w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej rozmawialiśmy o twórczości pisarzy, dla których była ona przełomowym wydarzeniem determinującym ich twórczość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Maria Olszewska: mamy przegląd przez wszystkie epoki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:18
- Właściwie zaczynamy od romantyzmu, bo "Pamiątki Soplicy" były wydawane w Paryżu w latach 1839-1841. To jest też bardzo ciekawy nurt polskiego romantyzmu wywodzącego się z nurtów sarmackich. Na końcu sięgamy po tekst jak najbardziej współczesny, oniryczny, czyli tekst Schulza wydany w roku 1935, a więc mamy sto lat - mówiła w Dwójce naukowiec z Instytutu Literatury Polskiej UW.
rozwiń zwiń