Wątek ukraiński, książki do śmiechu i nie tylko. Literackie podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 13:00
- Podzieliłam sobie książki, które były dla mnie ważne, na kilka kategorii. Po pierwsze: Ukraina. Z przyczyn oczywistych zaczęliśmy bardziej interesować się literaturą z tego kraju. Wyjątkową publikacją, również jeśli chodzi o okoliczności, była "Planeta Piołun" Oksany Zabużko. Książka ta została wydana po polsku w przeddzień wybuchu wojny na Ukrainie - mówiła Magdalena Mikołajczuk w specjalnym wydaniu "Czytelni", w którym podsumowywaliśmy miniony rok.
Zapraszamy do audycji o literackich odkryciach 2022 roku
Zapraszamy do audycji o literackich odkryciach 2022 rokuFoto: Shutterstock/Maxx-Studio

Z Czytelnianej półki

Zasady literackiego podsumowania roku w "Czytelni" jak zwykle były specyficzne. - Dyskutujemy nie o wszystkich książkach, które pojawiły się na rynku, ale o tych, które wybraliśmy w audycji do czytania i omówienia - przypomniała prowadząca Małgorzata Szymankiewicz.

W 2022 roku takich książek uzbierało się 70. - Z czego 22 to były polskie książki, około 17 anglosaskich, bardzo dużo ukraińskich - pięć - ale to jest znak czasu, tyle samo francuskojęzycznych, cztery czeskie, cztery japońskie, sporo hiszpańskojęzycznych, których autorzy pochodzą z różnych krajów: z Chile, Meksyku czy Hiszpanii - wyliczała gospodyni programu.

Od Ernaux do Zabużko

Podczas minionego roku przyglądaliśmy się m.in. nowym książkom tak znanych polskich pisarzy, jak Dorota Masłowska ("Bowie w Warszawie") czy Szczepan Twardoch ("Chołod"). Recenzowaliśmy także nowości na rynku wydawniczym skierowane do dzieci i młodzieży ("Pawełek i cała reszta" Jacka Galińskiego, "Wojna w Kuropatkach" Katarzyny Ryrych i "Truchlin. Biała komnata" Vojtěcha Matocha). Rok 2022 przeszedł do historii również jako rok napaści Rosji na Ukrainę, co znalazło odbicie w literaturze. W audycji rozmawialiśmy więc też o powieściach ukraińskich: "Planecie Piołun" Oksany Zabużko i "Lutecji" Jurija Wynnyczuka.

Najbardziej doniosłym wydarzeniem minionego roku w dziedzinie literatury było niezaprzeczalnie przyznanie literackiej Nagrody Nobla, która tym razem powędrowała do francuskiej pisarki Annie Ernaux. W "Czytelni" recenzowaliśmy jej najnowszą książkę pt. "Bliscy", złożoną z trzech autobiograficznych opowieści, a także  - również autobiograficzną - powieść "Lata".


Posłuchaj
30:20 Dwójka czytelnia 8.01.2023.mp3 Literackie podsumowanie roku 2022 (Czytelnia/Dwójka) 

"Czytelnia" to audycja literacka Małgorzaty Szymankiewicz, w której zaproszeni krytycy recenzują książkowe nowości z Polski i z zagranicy. Nasi goście sięgają zarówno po obiecujące debiuty, jak i po kolejne powieści uznanych już twórców. Nie brakuje książek laureatów najważniejszych nagród.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 8.01.2023

Godzina emisji: 12.30

mg/pg

Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Pisarz i "czuły prześmiewca" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 05:51
Znakomity prozaik, scenarzysta i reżyser, autor m.in. książki "Mała Apokalipsa" i filmu "Ostatni dzień lata" - Tadeusz Konwicki - urodził się 98 lat temu, 22 czerwca 1926 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Silverview" - ostatnia powieść szpiegowska Johna le Carré

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 11:30
W pierwszym tygodniu 2023 roku w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki Johna le Carré "Silverview" w interpretacji Przemka Stippy.
rozwiń zwiń