"Rok, w którym narodził się diabeł" i "Ogród nad brzegiem morza". Skomplikowane historie pełne intryg

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 14:51
W "Czytelni" Magdalena Mikołajczuk i Iwona Rusek zrecenzują powieść "Rok, w którym narodził się diabeł" Santiago Roncagliolo (w przekładzie Tomasza Pindela" oraz "Ogród nad brzegiem morza" pióra Mercè Rodoredy (w tłumaczeniu Anny Sawickiej i Magdaleny Pabisiak).
Rok, w którym narodził się diabeł i Ogród nad brzegiem morza
"Rok, w którym narodził się diabeł" i "Ogród nad brzegiem morza"Foto: Mat. pras.

"Rok, w którym narodził się diabeł" to łotrzykowska powieść historyczna. Wicekrólestwo Peru, rok 1623. Pewnej burzliwej nocy w klasztorze klarysek w Limie nowicjuszka rodzi przerażającą bestię o dwóch głowach, rozwidlonym języku i ośmiu kończynach. Narodziny owego potwora zbiegają się z pojawieniem się w stolicy kobiety o imieniu Róża, w której mieszkańcy widzą błogosławioną, a Święte Oficjum czarownicę.

 W mieście pogrążonym w przestępczości i korupcji młody konstabl trybunału Świętej Inkwizycji Alonso Morales staje się świadkiem niezwykłych wydarzeń, pełnych złowieszczych znaków, i brutalnej walki o władzę, a w pogoni za Złym odkrywa miłość i własną, skomplikowaną historię rodzinną. Wszystko okazuje się tu ostatecznie zupełnie inne, niż z początku mogłoby się wydawać - czytamy w opisie książki.

"Ogród nad brzegiem morza" Mercè Rodoreda napisała w piętnaście dni we wrześniu 1959 roku i odłożyła na siedem lat.

"Stary ogrodnik mieszkający na tyłach posiadłości obserwuje życie bogatej rodziny w willi nad morzem. Co roku na wiosnę dom ożywa, zjeżdżają się gospodarze i służba. Kwitną latami pielęgnowane rabaty, zaczynają się ekstrawaganckie przyjęcia, zdarzają się romanse i prawdziwe miłości, zaś piękno ogrodu zdaje się oferować wszystkim raj na ziemi. Mieszkańcy i goście pływają w morzu, piją, dokuczają sobie i świetnie się bawią. Gdy któregoś dnia pojawia się nowy sąsiad i rozpoczyna się budowa jeszcze bardziej okazałej willi, wraz z nim odżywa przeszłość, na co nikt nie był gotowy. Beztroskę burzy brutalna rzeczywistość, która nie omija nikogo: ani bogatych, ani biednych, ani panów, ani sług" - pisze wydawca.

[opisy pochodzą od wydawców]

***

Na "Czytelnię" w sobotę (8.02) w godz. 12.00-12.30 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

am

Czytaj także

"Masło" i "Śmierć w jej dłoniach". Powieści kryminalne spod pióra kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 16:13
W "Czytelni" Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzowali powieść "Masło" Asako Yuzuki (w przekładzie Anny Wołcyrz) oraz "Śmierć w jej dłoniach" Otessy Moshfegh (w tłumaczeniu Teresy Tyszowieckiej).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szyja żyrafy" i "Ostatni akt łaski". Opowieści o wiernych swoim przekonaniom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2025 12:30
W "Czytelni" Marcin Gaczkowski i Piotr Kofta recenzowali powieści Judith Schalansky "Szyja żyrafy" (w tłumaczeniu Kamila Idzikowskiego) i Adelheid Duvanel "Ostatni akt łaski" (tł. Dorota Stroińska).
rozwiń zwiń