Śląsk: dziadek w Wehrmachcie to norma

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 14:00
- W PRL Śląsk otoczony został kokonem mitu patriotycznego, wykreowanego przez literaturę i filmy Kazimierza Kutza - uważa Lidia Ostałowska, współredaktorka antologii "Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku".
Audio
  • Śląsk: dziadek w Wehrmachcie to norma (Literatura non-fiction/Dwójka)
Teatr Miejski i ul. Warszawska w Katowicach na starej pocztówce z początków XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Katowic. Od połowy XVIII wieku Górny Śląsk pozostawała pod panowaniem pruskim
Teatr Miejski i ul. Warszawska w Katowicach na starej pocztówce z początków XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Katowic. Od połowy XVIII wieku Górny Śląsk pozostawała pod panowaniem pruskimFoto: wikipedia, domena publiczna

- W oficjalnej historiografii to ziemie piastowskie, od zarania polskie, później zaangażowane w walkę narodowo-wyzwoleńczą. Tymczasem w średniowieczu miasta zakładali tu Niemcy, a Piastowie uważani byli za obcych królów - wyjaśnił drugi redaktor zbioru reportaży Dariusz Kortko - Prywatne, domowe historie Śląska są zupełnie inne - zaznaczył. A Lidia Ostałowska dodała, że diametralnie odmienne wspomnienia funkcjonują w rodzinach "identyfikujących się ze śląskością, polskością czy niemieckością", w rodzinach niemieckich oraz wśród "kresowiaków, którzy przybyli tutaj nauczać polskości".

Antologia "Pierony..." przywołuje te bardzo różnorodne perspektywy, nie dokonując przy tym ich oceny. Chodzi raczej o pokazanie problemu pamięci i propagandy. Katowice w 1939 roku miały bohatersko bronić się przed Niemcami albo ochoczo im się poddać - zależy, kto opisuje te wydarzenia.

Jak drażliwe pozostaję te kwestie, ilustruje afera, która dwa lata temu towarzyszyła otwarciu stałej wystawy Muzeum Śląskiego. - Ekspozycja nie zaczynała się od wizji "Śląska Piastowskiego", lecz od historii odkrycia przez niemieckich geologów złóż węgla i sprowadzenia w 1789 r. do Tarnowskiej Góry pierwszej na kontynencie maszyny parowej, czemu towarzyszyła wizyta Goethego. To najważniejsze wydarzenia w historii Śląska, które zamieniły rolniczą krainą w zagłębie przemysłowe - wspominał Dariusz Kortko. - Ale to okazało się nie do przyjęcia. Sprawa otarła się o Prezydenta RP, a posady stracili dyrektor muzeum i marszałek województwa...

***

Tytuł cyklu: "Literatura non-fiction"

Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury"

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Lidia Ostałowska, Dariusz Kortko (redaktorzy antologii "Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku")

Data emisji: 20.12.2014

Godzina emisji: 12.00

mm, pg

Czytaj także

Katowice - Miasto Ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 12:02
Górny Śląsk zmienia swoje oblicze, chce być postrzegany jako zielony region. To wielki powrót do tradycji, ale także skok w przyszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dolny Śląsk umiera. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 13:08
- Wokół mamy morze ruin. I to jest tragedia - mówił o dolnośląskich zabytkach jeden z uczestników Dwójkowej dyskusji, w której zastanawiano się, jak ratować niszczejące skarby kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści zawalczą ze stereotypem Śląska

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 13:50
Projekt Metropolis to akcja zorganizowana, by zmierzyć się ze stereotypowym myśleniem o Górnym Śląsku. Anna Baumgart z kamerą już rozpoczęła swoją rezydencję na Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pierony" - książka ukazująca wielobarwność Śląska

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 11:15
"Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku" to reporterska antologia pokazująca historię Śląska od końca XIX wieku do upadku muru berlińskiego. To barwny i wielowymiarowy obraz regionu i ludzi.
rozwiń zwiń