"Każdy drapieżnik to jastrząb, a każdy mały ptak to wróbel" - tak można by streścić opinie na temat świata ptaków krążące wśród ludzi, którzy tym światem się nie interesują. – Tak jest także u Czechowa, któremu słowik przypomina wróbla – powiedział gość Dwójki, zauważając, że - wbrew obiegowym sądom o szarości wróbla - ptaka tego wyróżnia "gustowny i subtelny dobór kolorów", słowik zaś jest dużo bardziej niepozorny niż wróbel.
Zresztą sam autor "Dwunastu srok za ogon" na początku pracy nad książką musiał zmierzyć się z podobnym problemem. - Wydawało mi się, że bez trudu napiszę książkę o ptakach, które mnie zawsze interesowały. Im bardziej jednak myślałem o tym, co chcę napisać, tym bardziej rozumiałem, że nic nie wiem – opowiadał.
W Dwójce Stanisław Łubieński opowiadał m.in. o ptakach, które widać, i tych, które tylko słychać, o tym, jak pisarze sobie (nie) radzą z opisywaniem świata tych zwierząt, a także o przedziwnym miejscu w sercu Warszawy, gdzie zimą spotkać można ptaki, które powinny w tym czasie przebywać w Afryce.
***
Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Przestrzenie kultury")
Prowadzi: Katarzyna Nowak
Gość: Stanisław Łubieński (kulturoznawca, reportażysta, ukrainista)
Data emisji: 3.04.2016
Godzina emisji: 12.00
mc/jp